| Robert8764 a întrebat:

Deci ma sperie rau de tot, ingrozitor cresterea dioptriilor.Fac 17 ani si am dioptrii de -5 (cred)
Ce sa fac? La oftalmolog ma duc dupa sarbatorile de pasti, am schimbat ochelarii anul trecut (2012) in septembrie avand dioptrii de -3, 25 si -3, dupa doua luni dioptriile mele au ajuns la -3, 75 si -4 la ambii ochi, acum, in mai iar ii schimb si din cate vad s-au marit si cred ca am -5. Anul trecut am cerut de la acea doamna de la ochelari ceva orice sa nu-mi mai creasca dioptriile. A spus ca nu are ce face si pot creste pana la 18-19 ani. Si daca nu cresc pana la 18-19 ani? ce fac? Nici nu vreau sa ma gandesc, poate dau in miopie forte si am inteles ca aceasta creste toata viata.
Sfaturi, va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

1) Schimbă medicul oftalmolog!
Un miop trebuie să aibă 3-5 perechi de ochelari!
( Unii pentru distanță f mare! ==dacă ești șofer sau pilot ) = - 5
Unii pentru distanță (pentru mers pe stradă )! == - 4, 75 sau - 4, 5
Unii pentru la clasă!== -4 sau -3, 5
Unii pentru lucrul ca calculator!= - 3, 5 sau -3
Unii pentru scris și citit! = -2 sau -3, sau chiar mai slabi.

Cifrele sunt scoase din burtă, ca să înțelegi ideea!

Cu operațiile mai încet, că nu este cum se zice!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru protectia ochilor incearca sa reduci la minim calculatorul (strict probleme de scoala si numai ce nu gasesti la biblioteca) si renunta complet la TV, tableta, telefon mobil la care sa faci altceva decat convorbiri telefonice. Si poarta continuu ochelarii. In afara de asta, nu ai ce face.

| MMihai a răspuns:

2) Și eu sunt miop și mi-au crescut în prostie dioptriile până ce un moș medic oftalmolog, m-a învățat că nu trebuie să am o singură pereche de ochelari ci mai multe.

| MMihai a răspuns:

3) Moșul ăsta mi-a explicat că ochiul este un leneș și că trebuie să îi dai dioptriile, de care are nevoie în acel moment.
Nici să nu îl ți sub dioptrii că îl obosești, dar nici să nu îi dai dioptrii mai tari că îl lenevești și așa cresc dioptriile.

Că în funcție de distanța la care trebuie să vadă să îi dai dioptriile adecvate.

Numărul minim de ochelari pentru un miop este de 2 perechi pentru aproape și pentru distanță.

| MMihai a răspuns:

4) Îți recomand să îți faci și tu, cum mi-am făcut și eu ochelari cu lentile de plastic.

Să nu îți tracă prin cap să îți pui lentile de contact sau să îți faci operație, la ochi.

Dacă nu reușește operația la ochi, poți să vezi mult mai prost sau chiar să nu mai vezi de loc, și riscurile sunt prea mari.

Cel puțin așa am fost sfătuit eu de o femeie medic oftalmolog, care mi-a zis că lentilele de contact sunt niște porcării, care nu au ce să caute pe ochii oamenilor și că treaba cu operațiile la ochi, este ceva neverificat în timp.

Că ea nu ar recomanda așa ceva nimănui, cât timp nu sunt date // nu există date medicale, ce se întâmplă cu un ochi operat așa, după 30 de ani de la operația respectivă.

| MMihai a răspuns:

Seby
Citește tot cea ce ți-am scris!
Eu nu sunt medic, sunt numai miop ca și tine!

Dacă este lumină prea puternică, poți să montezi peste ochelari niște aplice cu lentile colorate!

| relian a răspuns:

Ba ai xcei face. Operatie cu laser si nici nu mai porti ochelari niciodata.Restu sanu te uiti la Tv sa nu folosesti calculatorul povesti.Tv nu afecteaza ochii nicicum.Tu indiferent cate uitai sau nu la TV tto la fel ai fi ajuns.Sa nu dam vina pe chestii asa aiurea.Cunosc oamenii multmai rau care nici Tv nu aveau si asat cu ani in urma ei fiind mai in virsta, deci n-are a face TV cu vederea.Problema e canu ai bani de operatii cu laser.Nu stiu cit costa pe acolo pe unde sti tu dar afara este o operatioe f simpla si ajunge cam 1500 sau 2 mii de dolari pe ochi.

| Mihaela1964 a răspuns:

Se poate opera si scapi definitiv de ochelari.
http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377