| Marianneftw a întrebat:

Am miopie si port ochelari de vreo 5 ani. Nu am mai fost la control de vreo doi ani si am observat ca nu mai vad la televizor nici cu ochelarii. Inseamna ca mi-au crescut dioptriile? Dar eu port ochelarii aproape tot timpul (cu mici exceptii), deci cum se poate sa creasca asa din senin?
A mai trecut cineva prin asta? Si daca da, ati fost la control si v-a dat alte lentile? Eu speram sa mi se fi corectat pana acum vederea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

Exact prin aceeasi situatie am trecut si eu acum o luna. Nu mai vedeam la televizor clar cum vedeam inainte.M-am dus la oftalmolog si am avut o mare surpriza de la dioptria de -0, 75 am ajuns sa port -1, 50. Miopia pana la varsta de 18 ani nu scade.La varsta de 18 ani poti sa faci operatie.Cel putin eu pentru aceasta voi opta pentru a scapa de ochelari. Daca m-ai ai intrebari poti sa mi le aderezi, iar eu iti voi raspunde cu mare drag happy

| Marianneftw explică (pentru PinkPanther001):

Si eu o sa fac operatie, dar imi e cam frica, am auzit ca nu te anesteziaza si simti tot.

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Marianneftw):

Operatia nu dureaza foarte mult, din cate stiu eu 3 minute pentru un ochii.Eu am auzit ca iti administreaza picaturi inainte de operatie ca sa nu simti nimic.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In copilarie si adolescenta miopia poate avansa si daca porti ochelari.Ai nevoie de un control oftalmologic complex.Nu neglija.

| ZEU93 a răspuns:

Da, este posibil sa ai o problema ereditara. In acest caz, vederea se deterioreaza fie ca stai in fata calculatorului fie ca nu si este nevoie de operatie pentru a stopa. Eu personal am fost la un centru important de oftalmologie din Odesa, Ucraina, multi oameni erau socati sa afle ca erau pe punctul de a orbi. Nu vreau sa te sperii, poate nu i-ai purtat indeajuns, dar se poate si sa fie o problema ereditara, legata de retina. Sper sa fii ok, dar consulta un alt medic, vezi opinii diferite. Pentru necunoscatori, daca zic problema ereditara nu inseamna ca o sa devina orbi copiii orice ar fi, doar ca sunt predispusi la pierderea vederii.

| Marianneftw explică (pentru ZEU93):

Bine, m-ai speriat putin. Nu stiam ca pot sa raman fara vedere. Eu nu ii port mereu, cred ca de aia mi-au crescut dioptriile. Imi fac operatie dupa 18 ani, oricum. Eu vreau sa nu mi se agraveze pana atunci.

| ZEU93 a răspuns (pentru Marianneftw):

Eu doar am zis care ar putea fi una din probleme, poate nu am dreptate, nu trebuie sa te sperii. La mine este o chestie ereditara si urmaresc evolutia vederii si ma gandesc si eu sa fac o operatie sa nu am probleme mai tarziu. Multa bafta

| Leatherleader a răspuns:

Mergi la control neaparat.

| Mihnea13 a răspuns:

Buna!
Si eu am avut o problema similara cu a ta.
Dioptriile imi crescusera exagerat.Doctora mi-a spus ca nu am voie la televizor mai mult de 2 ore pe zi si evident eu nu am ascultat-o.
Dar am mancat multe afine care au contribuit enorm.
Cand am ajuns la o dioptrie destul de buna, doctora mi-a sugerat sa port lentile de noapte(acestea sunt niste lentile pe care ti le pui noaptea si ti le scoti dimineata cand te trezesti iar ziua ele stau intr-o solutie)
La inceput imi era destul de greu fiindca trebuia sa mai port ochelari, dar dupa o luna am avut o vedere perfecta si nu am mai avut nevoie de ochelari.
Sper ca te-am ajutat!

| Marianneftw explică (pentru Mihnea13):

Eu nu prea stau la tv, dar pe laptop si telefon stau non-stop, mai ales acum ca e vacanta. Stiu ca nu am voie sa stau asa mult mai ales ca am miopie, dar nu ma pot abtine.
Mai spune-mi despre lentilele astea de noapte, ca parca mi-as lua si eu. Se vindeca miopia de tot, sau doar o amelioreaza? Si nu te deranjeaza lentilele cand dormi? Mie mi-e frica parca sa stau si ziua cu ele.

| Mihnea13 a răspuns:

Lentilele de noapte nu sunt la fel ca alea de zi(Am purtat si lentile de zi dar nu sunt prea bune pentru ca poti sa le pierzi). Cele de noapte sunt mai tari si o sa te deranjeze pe la inceput.Dar daca nu suporti poti sa-ti pui in ochi niste picaturi.
Lentilele de noapte nu iti rezolva problemele la ochi, doar ca te scapa de ochelari si te ajuta sa ai o vedera buna.

| Corina_Stefania_1999 a răspuns:

Buna deci încerca să vezi dacă vezi mai bine cu ochelari sau fără și dacă vezi fără ti s-au mai micșorat miopiile dacă nu e nicio schimbare s-ar putea sa iti fi crescut miopiile mie mi se întâmplă tot cam asa ceva.

| Marianneftw explică (pentru Corina_Stefania_1999):

Chiar nu imi dau seama daca vad mai rau ca inainte sau la fel, fara ochelari. Dar cand mi-am luat ochelarii acum 2 ani vedeam super clar cu ei de la departare, acum nici cu ei nu mai vad.

| Cristian14ob a răspuns:

Ascultă, din câte știu cei cu miopie trebuie să meargă la control din 6 în 6 luni. Și da, dioptriile tale a crescut destul de mult din moment ce nu mai vezi clar la televizor sau undeva la o distanță destul de mare. Sfatul meu e să mergi la un medic oftalmolog, să te consulte. Sigur ai dioptriile mai mari și ești nevoită să schimbi ochelarii pe care îi acum acum. Ai grijă cu statul mult la televizor, calculator ș.m.d pentru că astea îți agravează boala.