| anonimaalee29 a întrebat:

Hei...Am miopie din clasa intai, si banuiesc ca este genetica, fiindca nu mi-a aparut cu un motiv anume. Si mama are miopie. Insa ea stia ca am miopie, si m-a cam neglijat, adica ma ducea la control doar o data pe an, si inainte de acel control ma chinuiam 3-4 luni sa vad cu niste dioptrii ce nu imi mai erau bune.
Acum am 17 ani si la unul din ochi -2, 50 dioptrie, si mi s-a spus ca daca dioptria mea mai creste pana la -3 pot risca sa mi se rupa retina, sa orbesc la un ochi sau la ambii.
Acum intrebarea mea este: ce pot sa fac sa evit cresterea dioptriei? Doamna oftalmolog imi spunea intruna sa o las mai usor cu telefonul. Dar atat. Nimic altceva. Sigur mai sunt si alti factori sad
Si pentru inceput voi manca un morcov dimineata si unul seara, este ok? Sau este prea mult?
Lentilele mele vor fi heliomate si cu protectie pentru razele de la calculator, telefon...este indeajuns? Voi incerca sa inlocuiesc mesajele cu apelurile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Salut, si eu sunt miop din clasa 1, am -3, 5 si am 16 ani.
nu ai cum sa opresti cresterea diptriilor, iar lentilele cu protectie de calculator sunt utile doar noaptea. lentilele heliomate sunt cam inutile deoarece ele se activeaza la orice sursa de lumina directa, cum ar fi acasa daca stai sub un bec mai puternic sau in supermarket, plus ca dureza cateva minute sa revina transparente. am vazut la un prieten ochelari normali la care se lipea magnetic alte lentile de soare.

cand te vei oprii din crestere o sa se oreasca si dioptriile si vei putea face operatie cu laser.
o zi buna!winking

| anonimaalee29 explică (pentru alex15ccc):

Mi s-a spus ca pot sa fac operatie numai dupa ce termin cu toate sarcinile... daca eram baiat puteam sa fac la 18 ani sad

| alex15ccc a răspuns (pentru anonimaalee29):

Eu nu am auzit niciodata ca ar trebui sa termini cu toate sarcine daca faci operatia, nu are nicio legatura, cred poate ai inteles gresit.

| anonimaalee29 explică (pentru alex15ccc):

Nu, fix asa mi-a spus.

| alex15ccc a răspuns (pentru anonimaalee29):

Ciudat, vorbeste cu un alt medic sau citeste despre operatie pe net.