| iuliaOK a întrebat:

Deci. Peste măseaua de minte am cumva o bucata de gingie crescuta/rămasă (abia mi-a iesit măseaua aia). Chestia e ca mi se parea mititica bucata aia de gingie si acum e mai mare. A zis mama ca se retrage, da' e de ceva timp si a început sa mă deranjeze, nu prea pot mesteca. A început sa ma doara cam tare, am fost la baie si m-am uitat, am sânge intre bucata aia de gingie si măsea. Pe lângă ca mi s-a făcut rău când am văzut sânge, eu ma si tem sa merg la dentist. I s-a mai întâmplat cuiva? Sa-mi pregătesc coșciugu'?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| microsedd a răspuns:

Nu ar trebui sa ai probleme prea mari de la bucata aia de gingie. Ai o varinata sa iti faci curaj si sa mergi la dentist cu un pic de anestezie (injectie, știu...) iti taie gingia aia si scapi rapid de ea.
O alta varianta mai stai asa cu ea si cu timpul se va retrage cum a zis mama ta, dar o sa mai sangereze, posibil sa te mai doara sa se mai agate mancare in ea, suferi dar nu mergi la dentist...
O a treia varianta nu gasesc, dar poate e cineva pe pagina asta care poate stie si nu, nu e aia cu coşciugul.
Curaj! O sa fie bine!

3 răspunsuri:
| gaby600 a răspuns:

Probabil este pericoronarita, e frecventa la eruptia molarilor de minte. Gingia se inflamează iar in acel,, buzunaras" pot intra resturi alimentare care pot duce la infectie, dar nu e nimic grav. Ori mergi la dentist ori iti cumperi de la farmacie ser fiziologic si seringi de 10 ml cu care irigi intre bucatica de gingie si molar, asa îndepărtezi resturile alimentare si cu putina rabdare se va reduce si inflamația.

| dinaprilie a răspuns:

La dentist. O sa ti/o scoata de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Haha
Nu. Ia de la farmacie Sedatiff PC, te va calma, dar trebuie sa te calmezi și tu. Trebuie sa mergi din păcate la stomatolog.