| Bexen a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul....am tinut un tratament cu antibiotic pentru amigdalite cam 5 zile dupa mi-a aparut o iritatie in zona intima (pe cap) acum observ ca nu prea pot decalota penisul...dar inainte puteam va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Pe pielea noastra, in special in zona intima traiesc anumite bacterii. Cand echilibrul lor e perturbat, pot aparea diverse boli. De la antibiotice, cel mai frecvent, apare candidoza. Fugi la medic, nu sta acasa. Nu iti fie rusine, penisul tau nu e singurul pe care un medic il vede, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
(Si eu am facut tratament cu antibiotice vreo 3 luni si mi-a aparut candidoza bucala. Nu-i nimic grav daca o tratezi de la inceput, doar sa nu o lasi sa avanseze)

2 răspunsuri:
| Mejdej a răspuns:

Nu inteleg ce legatura are antibioticu cu zona intima. iritatia ti-a aparut din alta cauza, dai fuga la doctor nu astepta raspunsuri pe TPU, stiu ca iti este rusine si mie imi este dar in situati de genu nu ai incotro. Succes

| anamariarot a răspuns (pentru Mejdej):

Ba cam are...Cauta despre candidoza si antibiotice pe google

| Mejdej a răspuns (pentru anamariarot):

Omule antibiotocu se ia cu protectie si nu faci nici o candidoza ma gandeam ca asta stie toata lumea.

| anamariarot a răspuns (pentru Mejdej):

Hai ca o dai in altele si te contrazici singur/a. Intai zici ca n-are legatura, apoi zici altceva. Nu puteai spune de la inceput ca daca nu ia cu "protectie" poate face candidoza? Iar "protectia" aia se ia pentru a proteja mucoasa gastrica, nu pentru a preveni aparitia candidozei

| VladIrina a răspuns:

E posibil să fi făcut candidoză de la antibiotice. Mergi la medic.