| InAnotherLife a întrebat:

Deficitele senzoriale precum miopia acută și fotofobie (grad ridicat de miopie peste -9 dioptrii) se transmit dpdv genetic? Adică copilul respectiv s-ar putea să sufere la fel de tare sau mai rău?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Amethyst01 a răspuns:

Da, viciile de refractie, precum miopia, astigmatismul, hipermetropie sunt transmise genetic.

| sparklingqueen a răspuns:

Da,miopia se transmite genetic(cum a zis amethyst01).Dar nu,nu este posibil sa sufere la fel ca tine, doar daca nu ii creste miopia, si oricum in perioada adolescentei miopia creste cel mai mult, asa ca, sunt sanse mici ca actualul tau copil sa aiba dioptrii mai mari decat ale tale.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se transmit ereditar.
Depinde. Dacă partenerul/ partenera e sănătoasă, șansele scad, la fel și gradul de afectare. Dacă ambii parteneri au miopie, poate face aceeași forma sau mai severa, slabe șanse sa nu aibă deloc copilul.