| Robert8764 a întrebat:

Am inteles ca miopia duce la dezlipirea de retina, mi-e frica foarte tare cat de curand implinesc 17 ani si am o miopie de aproape -5 ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu ti se dezlipeste nimic! asteapta sa se stabilizeze valoarea, te operezi cu laser si o sa fi ca nou!

| maryfanMJ97 a răspuns:

In primul rand eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor oftalmolog si sa nu mai crezi absolut tot ce aude.Eu am miopie din nastere, dar doar la ochiul stang, iar acum am 16 ani si nu mi s-a dezlipit retina asa cum ai auzit.Eu nu am ca si tine -5 dar stiu ca am unde pe la -2 sau -3. Oricum sfatul meu este sa te duci la un doctor oftalmolog care o sa iti spuna exact cum sta treaba

| justgabriela a răspuns:

Eu am -5.5. nu se dezlipeste nimic daca incerci sa corectiezi asta ( prin ochelari sau lentile) de asemenea, la femei este mai periculoasa aceasta problema deoarece spre exemplu ele nu pot sa nasca natural din cauza ca exista sansa sa se dezlipseasca retina