| sparklingqueen a întrebat:

Salut,am miopie medie (dioptrii -4, 25 si -5, 30 sau ceva de genul)Nu prea mi-a crescut miopia la ultimele consultatii si de acum cam m-a luat durerea de cap si de ochi cand port ochelari, e posibil sa-mi fi crescut miopia? Doar intreb ca la ce preturi au la lentile de iti vine sa te dai cu capul de pereti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa varsta de 25-30 ani (cand ochiul s-a stabilizat) se poate corecta dioptria aproape de 0, cu operatie laser.
Din pretul a 3-4 ochelari iti poti rezolva problema "pe viata" (poate doar la batranete vei avea nevoie de ochelari de citit, dar nu-i sigur).

| sparklingqueen explică (pentru Bula):

Salut! Nu am 25-30 de ani, am doar 17! Si nu stiam chestia asta cu interventia chirurgicala deloc! Mi-ai illuminat mintea!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil sa-ti fi crescut dar asta ti-o poate spune doar medicul oftalmolog, dupa ce te consulta.

| sparklingqueen explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, oricum in luna asta sau prin iulie aveam programare.