| yuli10 a întrebat:

Deja de foarte mult timp am niste probleme care au ajuns sa fie uneori insuportabile. Am dureri de cap cel putin de 2 ori pe saptamana care uneori trec cu un antinevralgic, alteori nu; stari de ameteala, uneori cand ma ridic din pat sau de pe un scaun simt ca o sa lesin si imi trebuie cateva secunde sa ma mobilizez; am ajuns sa am doar 46 de kg la 1, 68 (in urma cu 2 ani aveam 55 sau mai mult si am tot slabit fara sa tin vreun regim); uneori mi-e foarte foame, alteori deloc, dar mi-e continuu sete; am adesea senzatii de oboseala desi dorm destul si la ore potrivite (dar asta se datoreaza si unei deviatii axiale pe care am depistat-o la un ekg pe care l-am facut cu ceva timp in urma). Am cautat simptomele pe google si mi-e frica sa nu am diabet de tip1, poate sunt doar paranoica; aceleasi simptome sunt si in cazul celor sensibili la vremea schimbatoare din cate am citit pe net.
Mereu cand merg sa fac o analiza iese urat, cum am spus si cu ekg-ul mai sus; si cand am fost la dentist sa-mi pun o plomba mi-a gasit un chist pe maxilar si a trebuit sa ma operez, apoi la alt set de analize m-au gasit nu tocmai ok la tbc si m-au bagat pe tratament de imunizare 6 luni si parca de fiecare data cand merg la un medic mai gaseste ceva...
E cineva care sa imi poata spune din simptomele enumerate ce e posibil sa am? Trebuie sa imi fac analizele de sange? Cat costa la o clinica particulara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Ai multe simptome si asta pot sa deruteze trebuie sa mergi la dr.sa-ti faci toate investigatiile, ametelile pot veni si de la o problema de coloana mai exact cervicala, pot veni de la o anemie esti anorexica la kg tale (prea slaba)astea pot veni si de la probleme hormonale de tiroida de ex, tot de acolo poate veni si oboseala permanenta, setea care mai poate ascunde si un diabet sau o lipsa de hidratare corespunzatoare in organism, imunitatea ta vad ca e si ea la pamant, poate si calciu si alte vitamine, minerale, iti sunt insuficiente in corp si iti dau senzatii din acestea faptul ca ai slabit brusc poate fi si hormonal, si un inceput de diabet, sau modificare de metabolism(sindrom metabolic)pe un anume fond sau boala stres, durerile de cap pot veni si de la o cauza interna fiara lenesa sau cu pietre dar si de la cervicala, sau de la probleme de vedere sau tensiune mica sau prea mare (dar cred ca la tine e prea mica)deci sunt multe pentru care sa fi ingrijorata.eu pot sa-ti recomand pana ajungi la medic sa cauti in orasul de unde esti daca aveti un centru numit "ceragem", unde se pot face niste termomasaje pe coloana gratis si nelimitat toata viata nu dauneaza cu nimic sunt naturale pe baza de piatra de jad considerata piatra miraculoasa pentru organism daca e bine valorificata si ea este asa in aceste centre de intretinere a sanatatii de prevenire, stagnare, si ameliorate a bolilor.aceste termomasaje actioneaza asupra intregului corp redandu-i mobilitatea, forta, vitalitatea, energia de care are nevoie ca sa functioneze normal in fiecare zi.la noi in tara sunt 38de centre din acestea si e de 3ani iar in lume in peste 65de tari de 10ani.eu fac aceste masaje de 4luni si nu mai am absolut nici o problema de sanatate si nu am mai luat nici macar un calmant de durere de cap am o energie care nu o aveam cand eram copil si analize perfecte cum nu am avut niciodata aveam multe simptome pe care le ai si tu si umblam din dr in dr, dar acum am uitat ca le-am avut candva. o doamna zicea ca de 3ani lua antibiotice pentru o problema asemanatoare la dantura si dupa cateva masaje a inceput sa dispara si puroiul, altele aveau dureri de cap ca si tine si dupa 1masaj au inceput sa cedeze si sa amelioreze tot ce i durea. poti sa vezi detalii multe intrand pe www.ceragem.ro sau. com, si afli daca este un centru prin apropierea ta si poti sa incerci nu costa nimic dar vei vedea o alta alternativa naturala care iti va ajuta corpul si vei vedea ce inseamna sa fi mai sanatos, ceragem inseamna in coreana (de unde vine aparatul),, a inflori dintr-o piatra,, si asa e am vazut pe corpul meu si a altora care au rezultate spectaculoase cu sanatatea si care au venit in centru ca niste legume neudate si au iesit zambind si fericiti si mai sanatosi facand zilnic acele masaje binefacatoare.succes si tie daca vrei, sa mergi si la dr macar sa stii unde e problema ta si eu zic ca ai mai multe si nu amana in a face ceva pentru sanatatea ta. pa si sa ne dai vesti.

8 răspunsuri:
| lora_9285 a răspuns:

Dupa simptomele enumerate, este posibil sa ai probleme neurologice asta datorita ametelilor si durerilor de cap. Si probleme endocrinologice, datorita starilor de oboseala si scaderii in greutate. Dar, toate aceste simptome pot fi manifestari ale problemelor TBC. Iar despre diabetul zaharat de tip 1 pot sa-ti spun doar ca, o sa trebuiasca sa-ti faci analiza, pentru a elimina suspiciunea.Sugestia mea este ca, chiar daca iti este oarecum frica si groaza sa faci vizita la medic, este un necesar serios. Incepe cu vizita la medicul de famile si spune-i istoricul tau, iar el stie ce are de facut.Iti doresc sanatate si numai bine!

| inna a răspuns:

Poi la o clinica particulara niste analize de sange costa cam in jur de 150 roni, depinde de ce analize considera un medic care te va vedea ca iti trebuiesc.Eu am fost la o clinica privata cand ma simteam mai rau si m-a costat 200 roni dar mi le-am facut pe absolut toata inclusiv dozarile hormonale.

M-ai pus pe ganduri cu simptomele cu foamea excesiva si stete mereu... fa-ti repejor o glicemie...nu vreau sa te ingrijorez, mergi fuguta la medicwinking pare ceva destul de grav.winkingTake care!

| NomberOne a răspuns:

Du-te la doctor ca el iti va zice ce ai

Răspuns utilizator avertizat
| ButterFly_8644 a răspuns:

Mult mai bine e sa mergi la medic.
Chiar daca iti este frica ca iar iti va gasi ceva in neregula. pentru ca e clar ca ceva se intampla!:-s
Noi nu putem sa te ajutam prea mult.Trebuie sa mergi la medic!

Bafta! :*

| AncaTeo a răspuns:

Du-te la doctor, si vei afla!

| ciury a răspuns:

Intradevar sunt simptome ale diabetului dar trebuie sa iti faci niste analize! Numai bine!

| ssiminaa a răspuns:

Pai asta e m-ai bine. du-te la analize de singe.imi pare rau de u, ai prea multe problema de sanatate...si eu am dureri de kp destul de des... dar nu stiu ce o fi...ai grija de u k sanatatea e pe primul loc