| anonim_4396 a întrebat:

Dentistul mi-a pus medicament de omorat nervul si au trecut 7 zile si ma doare putin... A zis sa fac un film dupa sa merg la el. Daca vrea sa imi scoata nervul o sa ma doara? O sa imi bage medicament sau imi amorteste locul si mi-l scoate asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdanel97 a răspuns:

Pai din moment ce ti-a omorat nervul, ii mai mult ca probabil sa t-il scoata. O sa te anestezieze cu o injectie ( in masea ma refer) laughing, si nu ar trebui sa simti nimic. Dupa aia pune plomba si gata. happy

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Bogdanel97):

Ideea e ca inca mai ma doare putin.

7 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Stai un pic. si eu am la 2 dinti nervii "omorati". Dar mie, nu mi i-a scos!

Ce nerv sa mai scoata? Odata ce nervul e omorat e inexistent. La mine pe film imi arata ca s-a umblat pe canal si am nervul omorat. Iti va pune un dezinfectant si dupa o plomba.

Dar daca ti-l va scoate, cum ai zis tu...desi nu cred.o sa iti faca o injectie, o anestezie locala, si ti-i scoate. poti sa ai 1 sau 2.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru OanaG):

Acel nerv daca nu e scos. se infecteaza. asa am citit. pentru ce crezi ca ne scoate nervul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-a pus arsenic ca sa omoare nervul ca apoi sa il dea afara. Scoaterea nervului decedat nu este dureroasa. Mai intai iti injecteaza un anestezic dupa care iti umbla pe canal cu ajutorul unui ac spiralat care prin rasucire apuca nervul si il extrage. Dupa aceeea iti obtureaza canalul. Apoi urmeaza plombarea cariei.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Idea e ca inca mai ma doare putin. nu cred ca e mort complet laughing

| anonim_4396 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Este normal sa te doara, zi merci ca nu te doare foarte tare. Asta este procedura in cazul in care vrei sa salvezi maseaua. Dupa ce va extrage nervul de acolo nu te va mai durea. Succes!

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult bro!