| anonim_4396 a întrebat:

Deocamdată a fost testat doar pe cobai. Însă oamenii de știință care au creat medicamentul ce ajută sistemul imunitar să descompună și să distrugă tumori canceroase sunt optimiști. Ei speră ca, în doi ani, medicamentul să fie adaptat și disponibil pentru uzul uman.

Medicamentul și-a arătat, până acum, eficiența în cazul a șapte tipuri de cancer: la sân, stomacal, de prostată, ovarian, cerebral, de vezică și la ficat. Ba chiar, studii anterioare au arătat că pastila „minune" ar putea lupta și contra unor cancere de sânge, relatează Daily Mail.

Mai important, dacă este administrat din timp, medicamentul ar putea constitui chiar un tratament de vindecare. Anticorpul dezvoltat de cercetători este eficient datorită interacțiunii sale cu o proteină numită CD47, care se găsește la suprafața celulelor canceroase, în cantități mari. Proteina împiedică celulele imunitare macrofage să absoarbă celulele canceroase. Medicamentul maschează semnalul de auto-protecție al celulei canceroase și permite astfel sistemului imunitar să atace cancerul.

Jurnalul de specialitate Proceedings of the National Academy of Sciences apreciază că medicamentul a crescut „dramatic" rata de surpaviețuire a cobailor cu tumori canceroase. Cercetătorii care au dezvoltat medicamentul speră ca acesta să fie disponibil într-o variantă pentru oameni, în doi ani de zile.

Dr Irving Weissman, de la Stanford University of Medicine din California, cercetătorul care a făcut descoperirea, spune că, atunci când este folosit pentru tumori mici, medicamentul are proprietății „potențial curative". Și alți experți sunt încântați de descoperire. Philip Ashton-Rickardt, expert în imunologie în cadrul Cancer Research UK, a subliniat mai ales posibilitățile ca acest medicament să fie împotriva celulelor canceroase rezistente la chimioterapie sau radioterapie. „Însă mai e nevoie de teste clinice pentru a dovedi beneficiile pentru pacienți," a conchis expertul.
Credeti ca este posibil acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

De ce nu?! Eu am citit ca s-a descoperit deja un medicament pentru vindecarea cancerului, dar este tinut ascuns de ochii lumii si doar anumiti oameni au beneficiat de el, evident la niste preturi exorbitante, dar acei oameni chiar si l-au permis si s-au vindecat.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt sceptic in privinta acestei directii de lupta impotriva cancerului. Mai degraba cred in reusita unor tratamente cu virusuri, cum de fapt s-a si procedat intr-un caz de tumoare (inoperabila) pe creier. Ce nu putea face scalpelul, din cauza riscului extrem de mare al unei operatii, a realizat virusul care provoaca herpesul.

| mgtow a răspuns:

Dar pentru vindecarea virusului HIV ce? Cam grea mai e medicina asta.

| EmaS a răspuns (pentru mgtow):

Aha, deci asta te intereseaza pe tine acum.Stii cum te poti proteja ca sa nu te imbolnavesti de HIV? Prin abstinenta sexuala.Simplu,nu?

| mgtow a răspuns (pentru EmaS):

Da, eu am fost instruit bine atat de parinti cat si de viata asta care m-a facut om nu ca astia mici care nu au cei 7 ani de acasa.

| EmaS a răspuns (pentru mgtow):

Tocmai pentru ei postez si eu aceste intrebari.Pentru ca sunt asaltati de peste tot cu tot felul de gunoaie de reclame pornografice si sex, eu consider ca este nevoie de cineva care sa le aduca aminte ca exista un Dumnezeu.

| CoCoMona a răspuns (pentru mgtow):

Se fac cercetari si aici (si chiar progrese daca nu ma insel), din pacate timpul nu-mi permite sa caut articolele pe care le-am citit.

| Zazu a răspuns:

Bineinteles ca poate fi posibil, vezi vaccinul contra cancerului de uter.
Eu am mari sperante.
Cat despre banii cu care se pot trata bolnavii, sunt oameni care au bani si mor de cancer.Tratarea depinde de stadiu si de tipul de cancer.

| CoCoMona a răspuns (pentru Zazu):

Din pacate este adevarat:(! ...vedeti asta: http://www.apropo.ro/......ze-4896908

respectiv: "Cancerul pancreatic este o boala rara si letala, dupa cum susutin specialistii.

Desi numarul celor afectati de aceasta boala nu este foarte mare, 95% dintre ei mor din cauza acesteia.

"Dintre toate tipurile de cancer, cel pancreatic ofera cea mai mica speranta oamenilor", spune Dr. Andrew Lowy, seful clinicii de oncologie de la Universitatea Moores (California).

Dintre decesele cauzate de cancer, cele survenite in urma cancerului pancreatic sunt pe locul al patrulea, dupa cancerul la plamani, cel la colon si cel la san... Cancerul pancreatic este greu de dtectat, deoarece simptomele variaza: dureri abdominale la lipsa poftei de mancare, scadere in greutate si depresie. Uneori, este posibil ca simptomele sa nu existe deloc.

Ca factori de risc in aparitia cancerului pancreatic se enumera fumatul, obezitatea, dar si diabetul sau mostenirea genetica. In toate aceste cazuri, consumul excesiv de alcool este un factor agravant..."

| CoCoMona a răspuns:

Da. Din cate stiu (am citit mai multe articole) se lucreaza la mai multe mijloace de vindecare a diverselor tipuri de cancer, insa doar peste cativa ani vor fi pe piata.

Uite aici, de exemplu: http://www.revistatango.ro/......-3230.html