| anonim_4396 a întrebat:

Dependenta de zahar a scapat cineva de ea?

fara misto, glume

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Invata sa recunosti semnalele de pericol-mananci mai multe dulciuri? incetineste ritmul si analizeaza-ti cu grija viata! Incepe chiar acum-crede in tine!

14 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Eu nu cred nici in dependenta de nicotina...

| DisturbeDd a răspuns (pentru ombladon):

Fumzei? daca da nu mai fuma 2-3 saptamani si vb atuncibig grin

| Felys a răspuns:

Eu de o viata incerc sa ma las si nu reusesc

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Si eu la fel

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Cresterea consumului de dulciuri, mai ales de dulciuri concentrate:zahar, ciocolata, prajituri este un factor de mediu ce poate declansa diabetul.Ai grija de sanatatea ta!

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Stiu de aia vreau sa ma las, dar tot am incercat si iar m-am apucat

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Invata sa recunosti semnalele de pericol-mananci mai multe dulciuri? incetineste ritmul si analizeaza-ti cu grija viata! Incepe chiar acum-crede in tine!

| blueheart a răspuns:

Cei care au diabet happy. Eu una nu pot trai fara dulciuri laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Hmm...sincer nu prea mai m-am dat in vant dupa zahar de la 11-12 ani, dupa ce am vazut cat de minunate si frumoase pot fi cariile. In schimb imi place iutetongue

| NemNUZ a răspuns:

Normal eu daca mananc de exemplu fructe nu mai am nevoie de dulciuri sau daca nici asa nu imi,, trece,, mananc o tableta/doua de ciocolata cu 80% cacao ( foarte sanatoasa) si gata iar cu treaba cu sucul bei un pahar mare de apa si nu o sa mai ai nevoie, nu este usor dar se poate, trebuie doar sa te gandesti ca vrei sa ai o viata sanatoasa si sa traiesti cat mai mult, pentru ca nu vrei sa stii ce pateste un diabetic eu asa am scapat si asa si altii poate si tu. Bafta

| RAY a răspuns (pentru NemNUZ):

Ce fructe?

| NemNUZ a răspuns (pentru RAY):

Tot felul, mere, portocale mie in special imi place kiwi dar e indicat sa mananci fructe de sezon acum e mai greu ca e iarna asa ca mananca ce fructe iti plac tie zilele acestea eu mananc mere deoarece ma satur mai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NemNUZ):

Asta pentru ca si fructele au zahar happy

| NemNUZ a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptat dar ( cum poate sigur ai mai auzit laughing )fructele sunt mai sanatoase zaharul din ele ajuta muschii, oasele si stapaneste pofta creierului in timp ce dulciurile ajuta doar la grasimewinking happy

| Piiiiiiika a răspuns:

Buna.

Chiar acum mananc o ciocolata laughing

Sincer am si eu o nebunie cu CIOCOLATA. Nu bomboanele si astea. Alea le-as arunca dupa gard laughing

Ciocolata e nebunia mea.
Saptamana trecuta numai ce am mancat 2 ciocolati odata. Dar nici nu impart. laughing

Tata a inceput sa cumpere fructe. Ma mai bagam si eu la struguri.

>> SEARA MARULUI