| RAY a întrebat:

Cum ați scăpat de dependenta de dulciuri?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Eu, cum le văd, le mănânc.
Ca să nu-mi stea prin preajmă să mă tenteze. laughing

Lăsând gluma de-o parte, e foarte posibil să ai lipsă de crom în organism.
Soră-mea a reușit să se lase de înfulecatul excesiv de dulciuri și să revină la greutatea normală, după ce a luat vreo 3 luni un supliment de crom.
Uite îți las și link-ul să știi despre ce e vorba
https://comenzi.farmaciatei.ro/......rk-p300520

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Ai dreptate, multi cu deficit de crom au pofta aiurea de dulciuri, si dupa ce au luat crom, au scapat. I-am zis acum sa incerce si el.

Eu mananc si nu ma feresc dar sa am o medie calorica zilnica de 2300 ca sa nu ma ingras.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Voi încerca grecule

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu nu am vrut sa scap de dulciuri, oricum nu-s dependent, ca uneori trece si o luna si nu mananc.
Nu am de ce sa nu mai mananc ca-s bune rau, doar ca ma incadrez in 2300 Kcal/zi si nu ma ingras.

Daca azi am 4500 kcal, compensez zilele urmatoare sa am media de 2300, si e okey.

| Mosotti a răspuns:

Ma uitam la cofetarie la mine, au tarte cu zmeura, o felie are 250 g deci 750 de kcalorii.
8 felii din alea au 6000 kcal.
Interesant e ca daca cineva mananca 8 din alea 7 zile, deci 3 dimineata, 3 la pranz si 2 seara, chiar ia 3, 7 Kg?!
Ca, cam atat trebuie sa ia daca arde un 2300 kcal/zi.

Are dreptate Hamurabi, incearca si crom si vezi daca dispare pofta de dulciuri.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mosotti):

'Gasise' solutia acum 3 anihee hee)

în 30 Martie 2019 | RAY a răspuns:
Esti obez omule gradul 2, diabetul 2, hipertensiunea, riscul unui infart, cancer e cam mare, elimina zaharul = cand elimini zaharul in special dulciurile organismul revina la normalitate, ascultama pe mine cu zaharul nu e de joaca cu asta moderat nu merge, daca ai mancat, baut ceva dulce apoi toata ziua simti pofta de dulce, zaharul este cancerul de care trebuie sa scapi apoi de fast food, pizza, shaorma, bauturi dulci, patiserie, ce sa faci?

eu consum carne fara grasime o cumpar de la auchean snitele care nu au grasime deloc, si de cand le consum numai simt pofta de dulce
laughing))))))

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Dar eu nu fug de dulce, nu stiu de ce au toti dulcio si zaharofobia asta, pe bune.
Eu mananc si carne impanata si dulciuri, doar in limita a 2300 kcal/zi si nu ma ingras.
Am diabet dar bag insulina si mananc ce vreau in limita calorica, nu tin nici un regim ca doar n-am innebunit.
L-am mostenit de la mama desi-s slab, am 63-65 kg la 1, 7 m.
Deci eu nu fug de zahar nici asa.
Pai sa vezi ce prajituri bune au astia la cofetarie la mine, de mori.
Niste tarte cu zmeura de innebunesti, pai cancer la cap fac daca nu mananc! De necaz si pofta. Nu ca e zaharu cancer.

Carne fara grasime deloc nu consum ca n-are gust, trebuie sa aiba si ceva grasime, ceafa de porc mai consum prajita si cu cartofi prajiti.

M-am si ingrasat, am mai slabit, si tot asa.

Zaharul pentru cei fara diabet si daca nu se ingrasa, nu face rau, ca daca nu te ingrasi, automat nu abuzezi de el.
Si RAY zice bine, dupa dulciuri poti avea pofta de mancare dar asa poti avea si dupa paine alba, orez, paste sau cartofi, ca efectul e cam acelasi.
Dar un om reglat nu pateste asta.
La unul mai dereglat se intampla asta pentru ca are hipoglicemii dupa dulce sau amidon, celalalt nu are asa ceva si deci e okey.
Deci nu e o regula sa ai foame toata ziua dupa dulciuri sau amidon.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu îți pierde timpul cu retardata aia ipocrita

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cu care retardata?

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ma faci sa încalc regulamentul TPU

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Zi-mi pe privat te rog care retardata.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu i-am explicat ce trebuia sa ii explic. Eu nu zic sa abuzam de dulciuri, dar nici sa le eliminam de tot totusi.
Pai eu la gradinita (anii 1981-1984) mancam cam zilnic paine cu dulceata si dupa masa de pranz aveam mereu desert. Aveau zahar dar nimeni nu-si mai facea probleme.

| Dismally a răspuns:

Nu am scapat de tot dar mananc mult mai putine acum. Am luat fructe mai multe si ciocolata neagra pe care nu o suport...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manancand legume crude si fructe crude. Sunt excelente fiindca au zaharuri in mod natural. happy

| Jessica1235 a răspuns:

Ști care îi problema? Ai dulciuri în casă, dacă nu ai avea dulciuri în casă nu ai fi așa de tentat să mânaci. Eu ca să nu mănânc exagerat de mult îmi cumpăr câte ceva în fiecare zi sau aproape în fiecare zi, gen un corn cu ciocolată azi l, un ou kinder mâine și tot așa. Dacă îmi cumpăr un corn cu ciocolată, o ciocolată cu alune, un snikers, un bounty și turta dulce cu ciocolată ajung ori să le mânaci pe toate ori să mânac mai bine de jumate din ele. Dacă știu că nu am decât un corn atunci tentația nu e mare. Când mergi la magazin încearcă să treci cât mai repede de la raionul cu dulciuri, după ce vei ajunge acasă vei regreta că nu ai luat mai mult dar o să îți revi iar așa te vei obișnui să nu mai mănânci așa mult puls gândește-te la sănătatea ta și a dinților happy