| AvalohAlyn a întrebat:

Cum scapi de dependenta de zahar(dulciuri)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariamarialove13 a răspuns:

Salut! Eu mi-am facut un program si am scapat de dependenta de dulciuri in aproape 2 luni. Acum nu mai mananc deloc dulciuri. In prima saptamana am inceput sa mananc cate un fruct si dulciuri, apoi am marit doza de fructe si am scazut din doza de dulciuri putin cate putin. Sa nu fie o schimbare drastica, in fiecare saptamana mancam mai multe fructe si mai putine dulciuri

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca mananci fructe ajuta.

| Mark8818 a răspuns:

Treptat ar trebui.
De exemplu, daca mananci in fiecare zi 3 ciocolati, atunci ia-o treptat: mananci doar 2 o perioada de timp, apoi incepi sa mananci doar 1 pe zi, mai trece o perioada de timp si incepi sa manaci doar o data la 2 zile...si asa mai departe.
Cel mai important este sa nu faci asta dintr-o data, ci sa mergi in ritmul tau. happy

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Mark8818):

laughingelimina cate un cubulet de ciocolata pe zi