| anonim_4396 a întrebat:

Deshidratarea poate duce la febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Da! in unele situatii de deshidratari apare si febra, cireste mai jos:
Simptomatologie (deficit pentru un adult de 70 Kg) :

la deficit de 2 litri - sete (poate lipsi la batrani) ± pliu cutanat persistent, reducerea tensiunii oculare
la deficit de 2 - 4 litri - reducerea cantitatii de urina eliminata (oligurie / anurie), slabiciune, mucoase uscate (limba crapata, depuneri "scorsoase"), pliu cutanat persistent, febra, hipotensiune ortostatica / hipotensiune, tahicardie
la deficit sever de peste 4 litri - se adauga : confuzie, obnubilare, convulsii si semne circulatorii : tahicardie, vene jugulare colabate, puls filiform, hipotensiune pana la soc.

| Gorath a răspuns:

Ok,dar as vrea raspunsuri sigure, din partea carora stiu ceva despre asta. Din 3 raspunsuri, toate sunt diferite.Eu ce sa mai cred?happy

| ywya a răspuns:

Din cate stiu eu da. Oricum mai bine intrebi un specialist