| anonim_4396 a întrebat:

Despre anticonceptionale: este ciudat cum se face ca aceeasi useri spun despre anticonceptionale ca... nu au nici un efect secundar, sau au doar in unele cazuri (orice medicament are efecte secundare in unele cazuri numai), iar altii ca au efecte secundare serioase. Oare au un interes, sau de ce sunt parerile atat de opuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Au efecte secundate, undele dintre ele fiind foarte grave, dar din fericire acestea sunt destul de rare. Citisem undeva ca folosirea corecta a anticonceptionalelor ridica un risc de 7% de a avea efecte adverse minore (ingrasare, marirea sanilor, edeme, migrene), si undeva sub 1% de a avea efecte adverse grave (trombi). Riscul de a produce cancer, inca nu e bine stabilit. Se stie ca apara impotriva anumitor tipuri de cancer.

| Leea1234 a răspuns:

Eu am patit pe pielea mea!
am luat rigevidon, la inceput si in mai putin de 6 luni aveam cu 10 kg mai mult...si a inceput sa -mi creasca par...pe unde nici nu ma asteptam!
dupa ce am nascut ...eram ca un butoi!
nu aveam nici o forma!
m-a intrebat medicul ginecolog... ce metoda contraceptiva ai sa foloseti... i-am zis ca nu stiu...si i-am povestit ce am patit de la rigevidon!
atunci el mi-a zis ca ...asta patesti daca iei "din auzite", fara a face niste analize inainte!
apoi el mi-a recomandat... microgynon!
am aproape 4 ani de cand le i-au si nu am nici... o problema!
intre timp ...am slabit mult ...si nici vb de pus inapoi!
anticonceptionalele...trebuie luate numai recomandate de doctor, pentru a nu avea efecte adverse!
parerea mea!

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, parerile sunt impartite pentru ca fiecare organism reactioneaza diferit la aceeasi substanta. depinde doar de organismul fiecaruia si de metabolism. insa, cel mai important, inainte de administrarea anticonceptionalelor trebuie neaparat un consult ginecologic si eventual unul endocrinologic pentru a se depista anumite tendinte de ingrasare care, mai tarziu vor fi puse pe seama anticonceptionalelor.

| kathessa a răspuns:

Fiecare e liber sa-si spuna parerea sa. Dar, intr-o asemenea chestiune, trebuie consultat un doctor si se fac analize inainte. Poate unii au fost de buna-credinta si ti-au zis ca nu au patit nimic si asa a si fost. Asta nu inseamna ca ti se aplica si tie. Sintem deiferiti si reactionam diferit la medicamente.

| MissCamelia a răspuns:

Nu exista boala, exista bolnav-adica se manifesta diferit, eu de exemplu genetic mostenesc conformatie fizica mai plina, dar tineam regim, faceam sala si eram slaba. dupa pastil, m-am ingrasat fara sa realizez 15 kg si nu pot din cauza hormonilor care inca sunt in organism sa le sau jos

| lorely1308 a răspuns:

Intr`adevar, anticonceptionalele luate fara un consult inainte pot avea efecte secundare! Depinde de concentratia lor! Si chiar daca acele anticonceptionale sunt recomandate de doctor dupa examinare, uneori apar si stari de disconfort, greata, stari emotionale... dar totul depinde de fiecare organism! Poti foaret bine sa iei acelasi tip de pastile, identic cu o prietena de a ta, sa zicem. Cu certitudine, ca organismele voastre nu vor reactiona la fel! Cel putin, la mine nu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este evident ca orice medicament are efecte secundare, iar nariconceptionalele fiind medicamente, au efecte secundare, scrise pe toate siteurile serioase.
SIGUR CA NU LE FAC TOATE FEMEILE, dar de la asta, la a nega existenta efectelor secundare, pentru ca " eu iau anticonceptionale si nu nici un efect"... este cale lunga.
Un medic serios, trebuie sa-ti atraga atentia asupra riscurilor medicamentelor, si sa-ti spuna ca se poate intampla si in cazul tau, cu o probabilitate mai mare sau mai mica.
Am vazut- cred ca tot pe TPU- citat www.despreboli.ro si www.hepatite.ro, unde aceste efecte secundare sunt descrise extrem de clar.
Ramane doar sa speram ca nu vorm face nici un efect secundar, sau... sa folosit si alte metode contraceptive