| Aleeeeeeee a întrebat:

Din cauza căldurilor mari simt că ametesc. Când stau afară la soare, chiar şi la umbră in zilele cu temperaturi mari, mă doare capul. Ce să fac? să fie doar din cauza calduri sau mai e si altceva straight face. Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este din cauza nehidratării corespunzătoare. Minim 2 litri de apă plată pe lângă celelalte lichide consumate în 24 de ore.
Pa, pa.

| Isabellaღ a răspuns:

Din cauza caldurii! Si eu patesc asa.Eu ma feresc mult de caldura asta adica stau mai mult intr-o incapere cand e asa cald.Eu am ajuns si la doctor din cauza asta si mi-a zis sa nu mai stau afara cand e asa cald ca fac foarte repede insolatie.Si fix asa simteam si eu cum ai zis tu:-|.Eu zic sa te feresti de soare si sa iesi numai dimineata si seara.Numai cand e asa cald. Sper sa iti fie mai bine:*

| MuñequitaLoka a răspuns:

E doar de la caldura si poate nu te hidratezi corect. in mod normal ar trebui sa bei 2 l de apa pe zi, dar in caldurile astea ar trebui sa bei cam 3 l de apa.
poti avea dureri de cap cand nu esti destul de hidratat (eu am patit asa)

| Céline7 a răspuns:

Iti propun sa faci o vizita la medic poate fi si mai grav

| yonutz1 a răspuns:

Asa patesc si eu. E din cauza caldurii, esti mai sensibila.

| Raluuuuu a răspuns:

Eu tot 14 am. Am patit la fel.asta e din cauza ca nu ai vitamine si calciu in organism. iti recomand sa iei pastile de calciu si sa mananci ciorbe legume fructe si sa consumi multa apa

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Sigur ai lipsa de calciu... Du-te la farmacie si spune-i farmacistului ce ne-ai spus si noua si iti va da calciu sau is fel si fel de vitamine cu calciu,magneziu, fosfor, etc, oricum va sti el de ce ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tensiunea,inima,si indicele de confort termic.

| mafiotuXXL a răspuns:

Dele mai pateam si eu Da auzi CAnd mergi afara iti iei ceva in cap Cum ar fi o palariee sau un Joben cevaa sa te fereasca de soaree big grin
ca asa nia te bate soarele in cap de TURBEZII... acum nu stiu depinde si de tine pote esti sensibila big grin

| YuriBoyka a răspuns:

Din cauza calduriiwinkingmi s-a intamplat si mie.

| ramoyoopisicel a răspuns:

Nu conteaza varsta, si da e din cauza caldurii. Si eu la fel patesc. Iti recomand sa mergi la medicul de familie la o consultatie simpla, cu siguranta ai lipsa de ceva vitamine, sau calciu.