| Mihailescu_Elena_2000 a întrebat:

Amețesc ft tare, mă doare capul rău, tremur și simț ca nu pot să stau în picioare din ce cauza?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nitunitu a răspuns:

Buna Elena.

Hai sa gasim impreuna sursa ametelii, a durerii, si a tremuratului.

Gandeste-te cu 6 luni inapoi de cand ai simptomele astea:

Ai o alimentatie foarte bogata, diversificata si mananci orice vrei cand vrei?

Te-ai lovit la cap in ultimele 6 luni?

Ai avut vreo depresie in ultimul timp sau vreun eveniment foarte traumatizant?

Ai antecedente medicale? Vreo problema medicala de orice gen?

2 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Daca regasesti aici simptome pe care le-ai avut tu fii sigura ca e vb despre o cadere de calciu.
In cazul unei asa-numite caderi de calciu, pacientul poate resimti pe moment: spasme musculare, pierderi de memorie, tremor, ameteli, intunecarea vederii, senzatie de sufocare sau chiar lesin, furnicaturi in membre, insomnie, irascibilitate si halucinatii. Pe termen mai lung, simptomele ce pot da de banuit sunt: caderea parului, asprirea pielii, fragilitatea unghiilor, lipsa poftei de mancare ori candidoze frecvente.
Pentru a evita „caderile de calciu", trebuie sa aveti o alimentatie sanatoasa, bazata cat mai mult pe fructe si legume crude, dar care sa cuprinda si produse bogate in calciu și vitamina D, cum ar fi: fasolea alba, galbenusul, broccoli, lapte de soia, spanac, somon, migdale sau produse lactate degresate. Apoi, nu faceti exces de carne, paine, cafea, alcool si lapte.
Acuma nu stiu exact ceea ce ai tu asta e doar o parere a mea mai bine ai merge la medicul de familie sa fii sigura. big grin

| Davinna a răspuns:

Pai asta ar putea avea doua cauze. Una dintre ele e lipsa de calciu doar ca aceasta se insoteste de intepeniri ale muschilor, in special cei de la nivelul mainilor, unghii friabile sau senzatie de caldura. A doua cauza ar putea fi glicemia scazuta. Trebuie sa observi in ce parte a zilei ai aceste simptome. De obicei acestea apar dimineata.