| CoriiiXx a întrebat:

Din ce cauza facem lucruri in timpul somnului de care suntem foarte conștienți insa peste ceva timp ne amintim si nu stim din ce cauza am facut-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gaby212 a răspuns:

Gandeste-te ca atunci cand dormi, creierul tau si toate celelalte organe vitale intra intr-o stare de hibernare. Efectiv li se reduce activitatea si inima bate mai lent.
Cand ne trezim, dureaza un scurt timp ca toate sa revina la normal.De obicei este o chestiune de cateva minute, pana dispare starea de somn.
Cand te trezesti in timpul noptii si te acoperi cu patura, chiar daca esti constient pe moment, a doua zi nu iti vei mai aminti.Asta se intampla deoarece creierul nu are capacitatea de a stoca date in acel stadiu, poate doar sa iti asigure tie strictul necesar actiunii pe care vrei sa o faci...Si nu te-ai fi trezit sa iti tragi patura peste tine daca nu ti-ar fi fost frig happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti somnambul faci lucruri in timpul somnului, altfel nu faci nimic, doar dormi si eventual visezi.

| teo530 a răspuns:

Doar somnambulii umbla in somn