| irynna a întrebat:

Credeti ca este adevarat ca multe lucruri sau intrebari carora nu le gasim raspuns se rezolva in timpul somnului?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Cristi21, cred ca ar trebui sa mai aprofundezi putin problema caci, la cursurile de inventica pe care le-am facut, ne-au fost exemplificare o serie de inventii revelate in timpul somnului. Mai mult, am avut cindva de rezolvat o problema complicata de fizica al carui rezultat nu-l cunosteam si nici cum se rezolva nu prea stiam. M-am culcat cu gandul sa o fac a doua zi. Am visat-o in intregime cum se rezolva cu tot cu calcule. Cind m-am trezit am trecut mai intii pe caiet rezultatul, apoi am povestit visul adica am scris rezolvarea visata. M-am uitat apoi la sfarsitul culegerii si... rezultatul era exact. A fost cea mai mare experienta traita de mine. Am mai avut dupa aceea mai multe situatii de rezolvarea unor probleme dar... ma opresc aici si iti spun, inainte de a afirma ceva e bine sa te documentezi.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este posibil, dar in cazuri rarisime cand creierul are obsesiv sarcina de rezolvare a unei probleme.In lumea stiintei se cunoaste cazul inventarii sistemului periodic al elementelor.Savantul chimist Mendeleev cauta o modalitate de ordonare a elementelor chimice si esua de fiecare data, pana cand tabelul i s-a aratat in vis.Cand s-a trezit n-a trebuit sa schimbe decat o casuta.Astazi se experimenteaza insusirea anumitor materii scolare in somn. Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Multe se pot intampla in timpul viselor, noaptea. Dumnezeu iti vorbeste prin felurite feluri si iti poate da raspuns la intrebari chiar si in acest mod. Assiriss, foarte faina experienta ta, sunt sigura ca te-a marcat. Eu nu am trait experiente de genul asta in timpul somnului, ci altele pe care le voi povesti cu ocazia unei intrebari potrivitewinking

assiris
| assiris a răspuns:

Da, cu conditia ca printr-o meditatie sa reusim sa punem aceasta probleme creerului in asa fel ca sa o rezolve. Am avut de mai multe ori in urma somnului revelatia in a rezolva o anumita problema aparent imposibila sau de a primi un raspuns prin care eram convins ca nu se poate rezolva.

| mariusres a răspuns:

In cea mai mare parte e un mit urban. Vi s-a intamplat vreodata sa vorbiti in vis surprinzator de bine o limba straina? Ei bine, limba aia e aproape indescifrabila daca ati auzi-o treji fiind. Cand dormim poate aparea senzatia ca suntem foarte abili in anumite domenii (de exemplu, raspundem in mod surprinzator anumitor raspunsuri din viata reala), dar e o falsa impresie prin care creierul nostru proiecteaza anumite dorinte din viata reala (ex: sa aflam raspunsul la o problema dificila). In realitate, nu se intampla nimic, iar cand ne trezim nici macar nu ne mai aducem aminte de prostiile visate.

| mariusres a răspuns:

Assiris, poti sa dai niste linkuri cu acele inventii revelate in timpul somnului? s-ar putea sa existe si asemenea fenomene.

| sigmanet a răspuns:

De rezolvat singure cu siguranta nu, dar se spune ca noaptea e un sfetnic bun. Daca azi ne lovim de probleme la care nu gasim solutii, e posibil ca dupa un somn, sa gandim mai bine si sa gasim destul de multe solutii la acele probleme.

Ideea e ca nu e bine sa gandesti si sa te agiti atunci cand esti obosit pentur ca nu vei reusi sa rezolvi nimic. Te odihnesti si apoi vezi cu alti ochii problemele

| J7anine a răspuns:

Se intampla pentru ca desi dormim subconstientul lucreaza...

| irynna explică:

Zazu1972, mai bine te abtineai!

| irynna explică:

Eu nu fac referire la lucrurile practice cum ar fi fierul de calcat sau cuptorul tau pe care il poti programa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de exemplu eu am tras un pui de somn si in timpul asta cuptorul a copt cozonacul-asta e un exemplu de lucru rezolvat.acu ...eu nu stiu daca si fierul de calcat poate rezolva toate camasile in timp ce eu dorm-asta e o intrebare care sper sa fie rezolvata in noaptea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? am raspuns ce cred si nu ce vrei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e obligatoriu am sa iti dau si dreptate.multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu ai dat raspunsul, lucrurile practice se pot rezolva, celelalte nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E total deplasat. Diseara voi visa leacul pentru HIV.Ma crede cineva?
Stiam eu ca nimeni.