| ellio a întrebat:

Din ce cauza faci apendicita?
funda.restul votbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HappyCandy a răspuns:

Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.
gasesti mai mult aici
http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/

12 răspunsuri:
| Claudiu2011 a răspuns:

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte).

Aceasta provoaca o crestere a presiunii din interiorul organului, o tulburare a circulatiei sangelui din peretii organului si inflamatia acestuia ce poate evolua in lipsa tratamentului corespunzator pana la perforatie (peritonita).

Poate fi luata in discutie si o predispozitie genetica pentru apendicita in cazul familiilor cu mai multe persoane operate de aceasta afectiune.

| bistriteanul a răspuns:

Apendicita este un sindrom abdominal acut sau cronic determinat de inflamația septică sau aseptică a apendicelui ileocecal. Procesul inflamator apendicular acut debutează cu congestie și edem, și poate evolua până la gangrenă, cu perforație și peritonită localizată sau generalizată, sau poate evolua spre cronicizare, după remiterea sub tratament conservator a puseului acut, cu apariția de leziuni degenerative în grosimea peretelui apendicular. Apendicita cronică poate să apară fie prin cronicizarea unei apendicite acute, fie ca atare de la început.
Pentru detalii, vezi: Medicină.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Apendicita se face de la consumul de seminte cu coaja, de samburi de cirese, masline sau inghitirea gumei de mestecat. daca te doare rau in partea dreapata, ai dureri de cap, greturi nu ai pofta de mancare si o stare proasta. trebuie sa te duci neaparat la doctor pentru ca poti face peritonita si e mai rau.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Pai eu stiu ca de la mult efort

.

| Genesis29 a răspuns:

Din cate stiam apendicita se face din cauza rezidurilor care se strang acolo. Paenticele e un saculet si cand se umple trebuie taiat, prin operatie de apendicita. Numai bine.

| costin1306 a răspuns:

Cauza principala o constituie un blocaj al deschizaturii dintre cecum si apendice, care favorizeaza contaminarea cu microbi, paraziti, materii fecale sau alte substante ale apendicelui ceea ce duce la o inflamatie purulenta.
Apendicita este frecventa la copii

| YoBogdan97 a răspuns:

Efort prea mare

| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte).

| SomethingNew a răspuns:

De la seminte...

| bebemikutzz a răspuns:

Nu ai scris corectlaughing)

| maria9344 a răspuns:

De obicei cauza principala a apendicitei este : cand mananci prea multe seminte apendicele se umfla si daca nu ajungi la timp la spital el se sparge si degaja o infectie in corp dela care chiar poti muri. sper ca ti-am fost de ajutor

| FANAEminemOana a răspuns:

De la cojile de la seminţe.Pwpp fan eminem