| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza imi trosnesc oasele? De exemplu cand ma aplec imi trosnesc oasele de la genunchi... Ce medicament as putea lua? Dau fundita la cel ce raspunde primulwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Sunt multe cauze care ar putea determina trosnitul oaselor. De exemplu artroza sau reumatismul poliarticular. Cat despre tratament, acesta nu ti-l poate prescrie decat un specialist reumatolog - balneolog. Nu poti lua medicamente la sfatul unuia sau altuia, caci, de obicei, tratamentul este personalizat, adica diferit de la o persoana la alta, in functie de diagnosticul si gravitatea bolii. Deci, sfatul meu este sa mergi la control la un medic reumatolog-balneolog, care iti va da recomanda, in primul rand, niste radiografii, apoi analize la sange (factorul reumatoid, calcemie, Aslo, etc), eventual tomograf sau RMN si in functie de rezultatele obtinute iti va putea prescrie un tratament adecvat, eventual fizioterapie, gimnastica medicala, etc. Pot sa-ti spun ca si mie imi pocnesc oasele si la control mi-a descoperit o artroza de toata frumusetea. Sanatate maxima!

5 răspunsuri:
| drpopa a răspuns:

Poti folosi preparate care contin condroitin, boswellin, glucozamin toate acestea au rol in regenerarea tesutului articular, restabilirea motilitatii, eliminarea inflamatiei. sunt multe preparate ex Joint Protex, Artrostop Rapid, Cartilaj de rechin.

| zxsds a răspuns:

Sportul si exercitiile fizice ar trebui sa te scape de problema astahappy.
Medicamente iei doar in cazul in care iti gaseste ceva doctorul...

| dianis456 a răspuns:

Iti trosnesc oasele pentru ca nu faci sport, nu iti trebuie medicamente decat de sport

| tonybigboss92 a răspuns:

Trebuie sa faci sport in fiecare dimineata

| Manu_Roxy_1988 a răspuns (pentru tonybigboss92):

De fapt cunosc o persoana care a facut foarte mult sport si din pacate are aceeasi problema ca cea discutata aici.Problema sta la baza oaselor.Chiar daca faci sport exista riscul sa patesti asa ceva datorita unor nereguli in sistemul de functionarea al fiecarui corp.Fizioterapia si gimnastica medicala te poate scapa de aceasta problema insa chiar si cu aceste eforturi ca sa spun asa poate degenera si se poate ajunge la atroza...Atunci problema se discuta altfel deoarece sunt necesare foarte multe intervenii pe la doctori, medicamente, analize, etc.Nu sportul este cauza acestor probleme, sau lipsa acestuia ci pur si simplu Alimentatia care NU mai este naturala, lipsa de vitamine, minerale, Stresul poate avea urmari nedorite etc.
Este recomandat sa se faca un RMN si analize foarte foarte complexe pentru stabilirea diagnosticului clar.