| inna a întrebat:

Din ce cauza iti poate veni menstruatia mai devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madagascar a răspuns:

Buna, poate fi o raceala sau poate fi din cauza stresului dar mai bine mergi la un medic ginecolog

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei din cauza unui dezechilibru hormonal: exces de prolactina, modificari ale hormonilor tiroidieni sau ale hormonilor hipotalamo-hipofizari care controleaza tiroida si corticosuprarenala, dezechilibru intre estrogen si progesteron.
Alte cauze de sangerari premature asemanatoare celor menstruale: pastila de a doua zi, contraceptive orale nepotrivite, dispozitiv intrauterin (sterilet), sangerare de nidatie (fixare) in sarcina, leziune a colului uterin (rana pe col), polip endometrial (pe uter), fibroleiomioame uterine (tumori benigne).
Prin urmare, daca ti-a venit mai devreme cu 2-3 zile si e de aspect normal, fa doar un test de sarcina cam la 21 de zile de la ultimul contact sexual (daca ai avut). Asteapta sa vezi ce e intampla lunaurmatoare. Daca lucrurile se regleaza, e ok. Daca continua sa fie dereglata, mergi la ginecolog dupa terminarea sangerarii.
Daca ti-a venit mai devreme cu multe zile, asteapta durata normala a unei menstruatii (sa zicem 5-6 zile) si, indiferent daca sangerarea trece sau nu, fa un test de sarcina si du-te la gincolog.

luciana
| luciana a răspuns:

Numai consultand neintarziat medicul gincolog ( dupa ce trece ciclul ) ai sa obtii raspunsul cel mai bun si corect cu putiinta, deci, neaintarziat la medic. Lucien.

| unicka a răspuns:

Dereglare hormonala sau banala raceala

| marry a răspuns:

Raceala, emotii...etctongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O dereglare hormonală, răceală, stres sau pe fond medicamentos!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa ce a zis Legiuitoarea, poate fi si din cauza unor emotii puternice happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raceala, folosirea haotica a anticonceptionalelor (contraceptia de urgenta )daca luati Postinor protejează numai pentru contacte trecute, nu pentru cele ulterioare luării tabletelor, combinatie contraceptive-antibiotice sau medicamente, socuri si emotii, masturbarea cu jucarii sexuale
- in cazul in care activitatea sexuala nu a inceput raman valabile doar emotiile socurile si diverse patologii gen dereglare endocrina, folosire de medicamente si antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am 28 de ani, sunt medic si iti pot raspunde la intrebare.Nu e regula.Menstruatia o are toata suflarea feminina si dureaza, in mod normal intre 2-7 zile. Te poate durea burta, spatele sau capul, sa ai greta(dar foarte rar)sau sa nu patesti nimic.Menstruatia vine cel devreme la 8 ani si cel tarziu la 16-18 ani.Deci, poate fi mai devreme din cauza unei raceli, o dereglare hormonala sau a stresului. Mie mi-a venit la 12 ani.