| eni a întrebat:

Din ce cauza se sparg in unele locuri a corpului vasele de sange.Mai ales pe picior, vasele acele subtiri de sub piele.Sunt inestetice.Care e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu este varice, este fragilitate capilara. Peretii acestor vase subtiri se rup usor, si in urma sangerarii apar vanatai. Problema este destul de grava, si poate fi asociata cu alte conditii negative, ca insuficienta venoasa, circulatie periferica proasta. Aceste conditii cumulate pot duce impreuna cu alti factori - ca statul in picioare sau pe scaun indelungat, sarcina, bai prea calde - la probleme majore, ca varice, tromboflebita si altele.
Este esential urmezi un tratament cat mai curand, si sa incepi prin ati modifica dieta. Evita cat de mult (total as zice) grasimile animale saturate si zaharul rafinat, si produse ce le contin pe acestea (untura, slanina, carne de porc, frisca, smantana, prajituri, Sucuri din comert). Limiteaza drastic consumul de sare (inclusiv vegeta si alte condimente ce contin sare). Consuma in schimb multe fructe (o atentie speciala acelor "berries" - afine, mure, coacaze s. a.), legume, painea alba inlocuieste-o cu paine din faina integrala, nuci si seminte neprajite (continut mare de minerale, uleiurile din seminte, la fel ca si cele din peste, sunt uleiuri esentiale, cresc valoarea colesterolului bun din sange, acest lucru avand efect benefic asupra vaselor de sange si a inimii), lapte slab si lactate slabe, carne de peste sau pasare (pasare fara piele, care contine mult colesterol). Consuma putine oua, 2-3 cel mult pe saptamana, galbenusul lor contine de asemenea mult colesterol. In loc de sucuri bea ceai, compot facut acasa, suc facut la storcator.
Si un astfel de regim este bun cam pentru toate, ar trebui sa-l copiez undeva, sa-i dau numa' paste la oricine ar avea o afectiune sau alta. laughing
Serios, mai ales nu uita de acele fructe padurete, de seminte si nuci si de peste, si sa nu consumi gras, zahar sau sarat.
MULTA SANATATE! Si Domnul fie cu tine.

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ceea ce spui tu, vasele acele de sange sunt varice.Statul in picioare si obezitatea reprezinta factorii care favorizeaza aparitia varicelor. O alta perioada predispusa aparitiei varicelor o constituie perioada sarcinii.Inca din primele luni de sarcina este indicat ca viitoarea mama sa poarte pe tot parcursul zilei ciorapi elastici, de peste 70 de deni. La fel de important este si regimul alimentar. Factorii sunt multi.Gasesti mai multe pe net.Bafta!

| eni explică:

Soarele dauneaza vaselor? Intreb fiindca de 8ani ma duc pe litoral si i-mi place sa stau la soare.Desigur folosesc si crema protectoare.Crema de castane si catina alba este benefica? Multumesc pentru raspunsuri, mi-au fost de folos. O seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca din cauza statulu prea mult an picioare si mersului pe jos