| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza un copil mic nu poate vorbi? E posibil sa fie autism? Si daca e atunci care sunt simptomele pentru ca m-am informat si am auzit ca s-ar putea sa fie de la o sperietura grava din familie sau de la un vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele pot fii multiple si numai un medic ar putea sa afle cauza reala, in urma unei investigatii medicale.
Cauzele ar putea fi de la dezvoltarea intelectuala intarziata, autism, mutism, boli psihice samd.

| sierra1 a răspuns:

Cât de mic e copilul in cauză?

Răspuns utilizator avertizat
| nukeyly a răspuns:

Autism daca ai gene in familie, sau alte cauze de mediu; partea de vorbire se poate repara in timp cu logoped, nu tocmai placut pentru parinti, dar de verificat si frenul sub-lingual.
Copii mici incep sa vorbeasca de la 2-7 ani, fiecare e diferit, la altii centrul vorbirii se dezvolta mai tarziu, chiar daca sunt perfect functionali dar la altii se vede pe ei ca au ceva.
Cat despre vaccinuri inca nu stim cum fuctioneaza 100%
pre-raportat la genetica individuala si da pot produce drame, nu intru in detalii subiectul e vast, sa nu zic de caz concret adult 40+ care a ajuns in scaun cu rotile dupa un vaccin covid asa pe repede si nu a consumat produse fornetti love omega3. Sperietura, vaccin dar si o lovitura la cap gen cazut de pe calorifer toate pot da rezultate ciudate.

Exista si cazuri rare de copii genii, care invata sa vorbeasca mai tarziu. Oamenii de stiinta cred ca acesti copii au sindromul Einstein. Se spune ca Albert Einstein nu a vrut sa comunice cu oamenii pana pe la 7 ani. Fizicianul Richard Feynman, matematicianul Julia Robinson si mulți alti oameni proeminenii au vorbit si ei destul de tarziu. Unii copii- genii vorbesc foarte devreme mai multe limbi sau citesc foarte devreme.