| mar345 a întrebat:

Din ce cauze apare fibronul uterin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GreenBubble a răspuns:

Cauza exacta a fibroamelor este necunoscuta. Ele apar cand celulele cresc peste masura in stratul muscular al uterului.
Odata ce fibromul se dezvolta, estrogenii si progesteronul par a influenta cresterea acestuia. La o femeie cantitatea cea mai mare din acesti hormoni se secreta in timpul sarcinii. Dupa menopauza, cand scade cantitatea de hormoni secretata, de obicei fibroamele se micsoreaza sau dispar.
Estrogenul joaca un rol major in dezvoltarea fibroamelor deoarece acestea:
- tind sa creasca mai mult cand organismul feminin produce mai mult estrogen (in timpul sarcinii)
- de obicei se micsoreaza cand este secretat mai putin estrogen (dupa menopauza).
Progesteronul pare sa stimuleze cresterea fibroamelor, chiar in absenta estrogenilor.

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E un chist,care se dezvolta in timp, ajungand sa preseze asupra altor organe si sa produca neplaceri din ce in ce mai mari.E bine sa se accepte de pacient extirparea atunci cand recomanda medicul chirurg, altfel, in timp, naste complicatii.

| Axys a răspuns:

Fibromul uterin este o masa celulara ce se dezvolta la nivelul uterului. Fibromul se poate dezvolta in interiorul cavitatii uterine, la exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia.
Fibromul mai este numit si tumora fibroasa, leiomiom sau miom, dar acesta nu este o tumora maligna (cancer). Fibromul nu trebuie tratat decat in momentul in care creeaza probleme.
Fibroamele sunt mai frecvent intalnite la femei de 30–40 de ani. Pana la varsta de 50 de ani, 80% din femei prezinta fibroame uterine.

http://www.sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin_1112

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multa activitate hormonala.
http://sanatate.bzi.ro/......ment-21249

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai clar,
http://www.romedic.ro/fibromul-uterin

| OdetteSs0000 a răspuns:

Fibrom-uterin.ponderas.ro/‎

| mar345 explică (pentru OdetteSs0000):

Si care sunt cauzele de apare asta vreau sa stiu