| virginia a întrebat:

Ce sintome are fibronul uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei sangerari abundente, lungi, repetate. Eventual dureri abdominale, marirea in volum a abdomenului, foarte rare lipsa menstruatiilor.

mariana
| mariana a răspuns:

Simtomele sunt subliniate de Brigaela si este foarte important sa fii atenta la organismul tau, care in aceasta situatie isi modifica functiile. Cel mai important insa este faptul de a te prezenta la medicul ginicolog, care acum are posibilitatea de a introduce in organul genital al femeii o sonda ( investgatia este absolut nedureroasa), care este legata la ecograf si care va putea vizualiza daca exista fibrom sa chist la uter sau la ovare. Deci consultul medical este foarte important pentru ca existenta fibromului sau a chistului, conduce la obligativitatea extirparii acestuia, intr-un timp cat mai scurt posibil.
Multa sanatate si mult succes.

| mioara a răspuns:

Nu mai ciclu 3 luni

| cely a răspuns:

Nu toate femeile au simtome. Dar daca ai hemoragie, mergi la dr