| anonim_4396 a întrebat:

Din luna februarie am observat ca testiculul stang e pozitionat aiurea in scrot. In loc sa atarne, cum e normal, sta suspendat cam la 2-3 centimetri mai sus decat cel drept. Din aceasta cauza simt si o senzatie de jena atunci cand merg.

Daca stie cineva ce ar putea sa fie, as fi recunoscator.
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, un testicul este situa mai sus cu 1.5-2 cm decat celalalt, asa incat asta nu pare ceva anormal. Faptul ca te deranjeaza la mers ma face sa cred a mai exista si alta problema, poate un hidrocel sau o hernie scrotala.
Mergi la un medic urolog pentru consultatie.

| eni a răspuns:

Du-te la un medic urolog, cu un bilet de trimitere de la medicul de familie.Multa sanatate!

| Moneyandfame a răspuns:

Dermatologul e doctorul la care te duci cand ai probleme cu pielea, tenul etc. Urologul e cel indicat aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce pot este sa iti dau un sfat: fuga la doctor, la dermatolog, decat sa ti se dea un diagnostic sau un tratament gresit...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Trebuie sa te vada un medic urolog pentru un diagnostic corect si un tratament specific.
Aceasta deformare poate interveni in urma unui traumatism extern sau intern.
Sanatate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pffff...mergi la control...intreaba-l totusi pe doctor, dupa ce iti face analizele, daca poti purta un suspensor. acesta este indicat in caz de varicocel, infectii, traumatisme ale testicolelor. ofera suport si previne pendularea testicolelor.
fratele meu s-a lovit acum 2 ani la testicole si a purtat acest produs. afli mai multe despre el aici: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Suspensor
insa nu uita, mergi la doctor.