| rabbit2014 a întrebat:

Din toate problemele care,e-am prezentat aici puteti spune ca am mereu cate ceva. Acum am alta intrebare,cum imi cintrolez nervii? Pot spune ca fac criza de nervi,cand ma enervez rau simt o presiune in cap si furnicaturi in tot corpul care declanseaza iesirile nervoase,injurii tipete si caracter violent. Sparg tot ce imi iese in cale. Nu tin cont de nimic. Apoi cand ma calmez tremur. Am auzit de niste pastile, care sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

E simplu, lasi nervii sa te controleze ori ii controlezi tu pe ei?
Cel mai usor e sa te gandesti la cei din jur. Nu stiu cine e in jurul tau, dar presupun ca sunt persoane carora le pasa de tine, si cu siguranta se sperie de crizele tale de nervi... gandeste-te ca le faci rau, chiar daca tie ti-e bine pe moment pentru ca te descarci, si educa-ti nervii. De obicei criza de nervi debuteaza cu un impuls nervos maxim, daca reusesti sa te abtii in momentul ala e mai usor si treptat te calmezi.

| rabbit2014 explică (pentru Kaℓi):

Asa este, cei din jurul meu nu reactioneaza pentru ca sunt obisnuiti. Trebuie sa ma lase pana imi trece

| Kaℓi a răspuns (pentru rabbit2014):

Dar nu poti controla deloc iesirile astea, ori nu vrei pentru ca astfel e mai usor sa scapi de incarcarea nervoasa?

| rabbit2014 explică (pentru Kaℓi):

Eu vreau sa scap ca arat ridicol cand ma stamb de nervi, ma fac de ras. Le controloz in functie de gravitatea problemei

| Kaℓi a răspuns (pentru rabbit2014):

Daca poti sa le controlezi "in functie de gravitatea problemei" inseamna ca poti sa le controlezi. Punct.

| rabbit2014 explică (pentru Kaℓi):

Doua puncte : daca este ceva mai mult un fleac nu prea iau in seama, daca cineva ma supara si imi spune ceva jignitor atunci ma revolt. Nu pot sa trec cu vederea. Punct

| Kaℓi a răspuns (pentru rabbit2014):

happy
Revin la ce am spus la inceput... controleaza tu nervii, nu-i lasa sa te controleze ei pe tine. Esti mult mai puternica daca iti pastrezi calmul cand nu se asteapta nimeni (sa zicem, daca apropiatii tai se asteapta la reactii nervoase din partea ta) decat daca te manifesti tipand si spargand...
Ia, incearca sa-i surprinzi happy

| rabbit2014 explică (pentru Kaℓi):

Merci mult. Cand o sa ma ia nervii o sa imi bag in urechi castile si pun muzica zen garden laughing

| Kaℓi a răspuns (pentru rabbit2014):

Asa te vreau laughing
Bafta! si da-le cu flit, nu-ti mai consuma celulele nervoase pentru toate nimicurilewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe pastile nu te baza ca nu fac un nimic, 2 ani mau prostit doctorii si nu am facut nimic, pana nu mi-am luat eu in maini problemele. incearca singura sa te controlezi, si nu ma lua ca nu stii ca e bullshit. cine ai vrea sa stie corpul tau doctorul sau preotul? nu, TU. cand e ceva de genu, pleaca de acolo nu sta daca stii ca te poate enerva ca poti face ceva mai rau, gandeste-te la un film care iti place, carte, peisaj orice numai ce te-a facut sa te enervezi nu, cat despre tremurat nu ai cum scapa, cel putin eu nu am scapat, dar nu mai ai izbucniri, ceea ce ma impiedicat sa nu fac vreo prostie de care sa imi para rau

| VIPcristian a răspuns:

Eu iti dau un sfat, sa nu iei pastile ca iti pot distruge organismul, zic sa incerci cand ai acele "crize de nervi" sa te gandesti ca nu rezolvi nimic daca spargi/distrugi tot ce prinzi in mana si mai rau iti faci tie.
Incearca sa te controlezi si sa fi mai indiferent(a).
Eu ti-am zis o cale mai buna decat pastilele, sper ca te-am ajutat si sper sa iti dai seama ca nu rezolvi nimic cu acele crize, BAFTA.