| bobi a întrebat:

Dintre bauturile alcoolice, exista vreuna care sa-ti faca bine daca o bei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vinul dar nu doua pahare pe saptamana, mai degraba doua linguri pe saptamana.

auran
| auran a răspuns:

Pai ar fi vinul dar, nu in cantitati excesive

| csintalan a răspuns:

... daca bei ca sugativa,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul cheie in ecuatia asta este MODERAT. :)
Se spune ca 2 pahare de vin sau bere pe saptamana pot reduce riscul aparitiei cancerului la rinichi, sau a bolilor de inima.
Sau un pic de bautura inainte de masa iti face pofta de mancare, cel putin asa stim din popor si este adevarat. Orice bautaura luata pe stomacul gol iti face pofta de mancare.
Nu stiu cateodata daca ai observat, dar iti vine pofta de o bere, sau de vin (si nu ma refer la alcoolici :) ). Eu nu beau de fel dar mai am asemenea pofte si e bine sa ti le satisfaci pentru ca organismul iti cere. De ex si femeile insarcinate au des pofta de bere :) si o gura nu strica.
Mai e bine la raceala sa bei un pic de vin fiert sau tuica fiarta.
In rest totul cu moderatie, totul de la mancare pana la bautura.
Link ajutator:
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/796873/Poate-fi-si-bun-alcoolul/
Articol interesant si funny:
http://www.geocities.com/roman_gigi/alcoolul.htm