| anonim_4396 a întrebat:

Dintre mamele care au nascut pe cale naturala, a nascut cineva fara epiziotomie (taierea perineului)? Exista spitale/clinici/medici in Romania ce nu practica epiziotomia de rutina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
am nascut in 88 si in 90 pe cale naturala fara artificii si alte minuni, acum e la moda cezariana..anesteziile si c ate si mai cate..se pare ca nu vor sa cunoasca cu adevarat durerea si totodata bucuria materna.
http://clubulbebelusilor.ro/......ndari.html
M-am rupt la a doua nastere, dar am fost cusuta si sunt ca noua;))
O zi buna:)

| Felys a răspuns:

Pana acum 15 ani in urma nu se mai nastea cu cezariana si lumea era bine mersi, se face prea mare caz acum de cezariana, nu stiu de ce nu mai poate naste nimeni natural, mii de ani lumea a nascut natural si am evoluat, acum nu putem sa ne cacam de foame dar mergem repede la bisturiu

| ashlee a răspuns (pentru Felys):

Multumesc, dar eu ma refer la epiziotomie, care nu are legatura cu cezariana.

| Felys a răspuns (pentru ashlee):

Imi cer scuze,acum de abia m-am uitat pe net sa vad ce insemna termenul,deci eu am nascut natural cu acea taiatura pe care o faceau tuturor femeilor pentru preintampinarea rupturilor neregulate,se coase imediat la loc dupa nastere si se vindeca repede fara probleme,presupun ca daca nu vrei sa fi taiata,mentionezi inainte acest lucru si nu pot trece peste dorinta ta,dar sfatul meu este sa o accepti atunci cand va fi cazul,acum este alegerea ta, deci clar, cine nu vrea, nu il taie nimeni cu forta, dar nu are garantia ca nu se va rupe oricum si mult mai rau