| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, studenti de la medicina dentara, pot face practica din anul 1? adica ma refer practica nu ma refer in facultate, ci in clinici sau spitale.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ca pot. Ci sunt obligati sa faca practica inca din primul an, se face cel putin o luna intraga pe perioada vacantei de vara si in timpul facultatii nu stiu exact cat si cum se face, dar si in timpul facultatii fac practica. La fel ca la orice alta sectie de la o universitate de medicina, cei de la medicina generala, asistentii medicali si chiar farmacistii fac practica. Obligatoriu.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns, am inteles acum

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andersen2k18):

Nu stiu exact cat au de facut pentru ca eu sunt pe alta ramura, dar sa nu te gandesti ca fac cine stie ce interventii in primul an. In primul an de facultate doar se uita si eventual fac pe asistentii, mai trag medicamente in seringi, dau un pahar de apa pacientului, in anii 3-4 sunt lasati sa faca interventii simple, precum periaje, detartraje, inalbiri, eventual carii daca se arata foarte dornici si au facut practica multa in plus. In ultimii ani incep si ei sa faca interventii mai complicate, precum extractii, insa sub stricta supraveghere a unui medic, pe urma la rezidentiat continua tot sub supraveghere si abia in ultimii ani de rezidentiat sunt lasati sa-si "faca de cap" singuri.

5 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Ce ai vrea tu sa faci nu este practica, sau nu se pune ca practica, este job part-time pe care il vei face tu, te va ajuta in gasirea unui loc de munca pe viitor, dar facultatea nu va tine cont daca tu vei lipsa de la cursuri in sensul ca iti vor pune absente, practica e cand faci cu facultatea.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Kogaion):

Eu vazusem la o clinica, ca aduse niste studenti de la medicina dentara sa faca practica cu doctori, eu la asta ma refeream.

| Kogaion a răspuns (pentru Andersen2k18):

Pai asta se face la toate facultatiile de medicina, dar in perioada de practica a facultatii, eu am crezut ca vrei sa incepi tu sa lucrezi si sa-ti treaca ca practica.