| georgianna a întrebat:

Diskineziile se trateaza?
Care e diferenta intre distonie si diskinezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Nu Giorgiana, la nivelul fetei nu se trateaza cu antispastice si nu se numesc diskinezii.Pentru muschii striati se folosesc miorelaxante.Tratamentul insa trebuie urmarit de medic specialist

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Furni ti-a spus diferenta perfect. Sigur ca se trateaza, exista medicamente speciale care normalizeaza motilitatea, pe langa antispastice. De exemplue, pentru diskineziile tractului digestiv exista Debridat care are efecte foarte bune.

| georgianna explică:

Dar daca este vorba despre diskinezie la nivelul fetei, mai precis in jurul ochiului? antispastice...ca de exemplu?

Va multumesc amandurora pentru bunavointa de a-mi fi explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se trateaza cu antispastice. Diferenta e ca distonia reprezinta o disfunctionalitate a tonusului vegetativ, iar dischinezia, asa cum ii spune si numele, e o dereglare a miscarii.