| BogdanEminovici a întrebat:

Dismorfofobia poate fi vindecată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| troleibuz a răspuns:

Da. Cel putin o prietena a reusit. A facut terapie si a fost un drum lung. 2-3 ani. Dar a meritat.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da trebuie sa te măriți sa ai copchii sa trebuiască să ai grijă de ei
Tu îți dai seama câți dinți au de dus la dentist 5 copii
Îți dai seama câți ochi urechi au 5 copii
Să fie toți ai tai
Sunt că și când ar fi ochii tai ochii.lor
Așa că la unul ii trebuie ochelari
La altul operatie de amigdalite
La altul operatie de fimoza
La alta operatie de deviere de.dept
La alta operatie de polipi
La alta operatie la un timpan

Una și-a băgat un creion în ochi

La alta ii trebuie ghizdan
La.altii.le.trebuir bani pentru grădinița 3700 lei /luna
Alții vora înot
Alții vor pizza la.mec donlass

Una a bătuto pe fata unui criminal din bloc
Și urmează sa vina criminalul la tine

Unu a dat foc la hena de gunoi
Unul a deschis ușa de la lift cu doua furculițe și a picat un om în gaura liftului

O fata mica ți-au spus vecinii că a ieșit pe pervaz la etajul 7 de mai multe ori în mai multe zile pe dinafară balconului

Unuia dintre băieți ii pâlc băieții

O fata vrea sa se culce cu un jmecherasi care vinde droguri în cartier dar tu nu ai bani sa concurezi cu ce îi oferă ăla și crezi că o să ți-o ducă la produs că oricum a investi in ea și îți este frica sa te mai lupți cu mafia să îți recuperezi copilul caria ii place la 13 ani viața cu borfașii de cartier

GATA TE-AI VINDECAT DE
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Dismorfofobie

| Violleta2022 a răspuns:

Dismorfofobai este o tulburare de natură psihologică care apare îndeosebi în adolescență și poate avea o evoluție cronică.

Viziunea deformată asupra corpului lor transformă gândurile în obsesii, iar suferința emoțională este îngrozitoare.
Preocuparea celor afectați vizează, în special, pielea (acnee, cicatrici, riduri etc.), nasul, părul, sânii, buzele, urechile, organele genitale.

Diagnosticul este diferențial în funcție de prezența și altor tulburări psihice de tipul anorexiei nervoase, depresiei, tulburării obsesiv-compulsive, tulburărilor de identitate sexuală sau personalitatea narcisistică.

Deși tulburarea este de natură psihologică, majoritatea pacienților refuză tratamentul psihologic, considerând că problema este de fapt una de natură fizică.
Din acest motiv mulți recurg la operații estetice.
Însă de cele mai multe ori intervenția chirurgicală nu duce la îmbunătățirea simptomelor dismorfofobiei, persoana continuând să perceapă defecte (aceleași sau altele) și să simtă anxietate și jenă.

| datimiFUNDAsuntDISPE a răspuns:

Se poate din cate stiu, insa nu este usor. Bafta!