| RAY a întrebat:

Frica de dezamagire in iubire, cum poate fi vindecata?

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da-i inainte, nu te raportezi la frica sau la o persoana, pana mori o sa-ti treaca la 'inima' multe persoane.

| Freya1 a răspuns:

Risti

| Hammurabi a răspuns:

Prin încercări multiple, până devi imun.

| Raven a răspuns:

Nu e vorba de încercări aici, persoana respectivă va avea întotdeauna o teamă de angajment și nu se va implica niciodată 100%.
Trebuie explorat motivul pentru care există teama de dezamăgire, ce eveniment a cauzat-o, cine anume din viața respectivului a fost la originea acestei probleme. Uneori se întâmplă asta pentru că persoana respectivă a fost părăsită/abandonată de cei pe care îi iubea (părinți, frați, prieteni), fie prin deces, divorț, emigrare etc ori așa vede el/ea lucrurile. Mai rare situațiile când problema poate fi rezolvată prin propriile puteri, psihoterapeuții pot ajuta, de obicei.

| RAY explică (pentru Raven):

Psihoterapeuții vor vinde false sperante? eu vreau sa stiu daca poate cineva garanta ca poti avea incredere in x?

| Raven a răspuns (pentru RAY):

Nu există garanții, viața nu e produs de larg consum să vină cu garanții. Oamenii te pot surprinde chiar și după 20 de ani de trai în comun.
Psihoterapeuții te-ar putea ajuta să înțelegi DE CE nu ai încredere în oameni, asta în situația în care chiar nu știi. E posibil să știi motivul și să preferi situația asta: dacă n-ai așteptări, n-o să fii dezamăgit, dacă n-ai încredere, nu vei fi surprins când vei fi trădat.

| RAY explică (pentru Raven):

Stiu de ce nu am incredere

| Romanul86 a răspuns:

Nu prea poate fi vindecată sau se vindecă foarte greu.

| CaliforniaLA a răspuns:

Eu una nu cred ca poate fi vindecată, riști, daca ai gasit cu adevărat persoana potrivita, nu te va dezamagi niciodată, indiferent de circumstanță

| RAY explică (pentru CaliforniaLA):

Poate avem asteptari prea mari?