| anonim_4396 a întrebat:

Doamne... Mi s-a întâmplat ceva ciudat acum câteva minute.

Stăteam în pat pe telefon, ma jucam și ascultam muzica tare și dintr-o data simt ca nu ma mai pot concentra bine și mi se face somn dar un somn de-ala la care efectiv mi se închideau ochii, după începusem sa aud muzica încet și înfundat, nu știu cum sa zic... Știți acele secvente din filme și seriale in care un actor nu se simte bine și e într-un loc public(de ex la o cafenea) și se aud toate sunetele posibile din încăpere încet și înfundat și nu se poate concentra doar pe un sunet. Exact asa auzeam și eu muzica și după m-am intins(cred ca asa se numește) gen când oamenii se trezesc și își întind corpul ca să se simtă mai bine, adică când își îndreaptă corpul și în fine, sper ca înțeleti, deci m-am întins în pat (în ambele sensuri) și după a fost o senzație ciudata de parca fix atunci m-am trezit din somn și brusc am început sa aud muzica și mi-a trecut "somnul" și acum am o senzație ciudata de parca totul s-a întâmplat acum mult timp(nu acum câteva minute).

De ce s-a întâmplat asta? E prima oara când mi se întâmplă asta, mi s-au mai întâmplat chestii de genu dar nu asa. De exemplu mi s-a înrămat chestia aia ca și cum m-am trezit din somn și totul s-a întâmplat acum mai mult timp sau chestia când aud totul înfundat și încet mi s-a mai întâmplat doar când ma ridicam brusc din pat și ma lua amețeala, în rest nu mi s-a întâmplat niciodată ce mi s-a întâmplat acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pur si simplu, ai fost obosit si iti venea sa adormi, nimic mai mult. Anumite finctii ale tale, intrau si ele in stare de stagnare si altele nu, din moment ce nu te mai puteai concentra vizual, auditiv ai putut foarte usor si de aia ai auzit sunetele respective mai bine.

La fel de bine si cand meditezi, poti sa te concentrezi pe orice vrei tu, sa selectezi acele ganduri si acele "senzatii" pe care le simti.

Ameteala cand te ridicai din pat, era normala oarecum, din moment ce lichidele, adica si sangele tinde sa isi mentina pozitia in partea de jos a corpului, din cauza fortei gravitationale, iar inima pulseaza sange intr-un anumit moment, si asa se creaza aceasta diferenta la anumite organe (printre care si creierul). Dar asta este alt subiect.

Referitor la ce ai zis, ar trebui sa fie ok, intr-un cuvant doar oboseala. Aceasta este parerea mea.

O zi frumoasa sa ai! ^_^

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce știi tu...o venit strigoii sa îi fure mintea. Precis n-o pus usturoi la geam si usa in seara de 29hee hee

| anonimg a răspuns:

Noi oamenii trecem prin diferite stari in mod constient sau inconstient, si care le putem amplifica -si chiar crea- tot in mod constient sau inconstient. Cauzele sunt multiple; iar medicina are cele mai multe raspunsuri.
Un raspuns general este acesta: stil de viata nesanatos.
Un raspuns mai apropiat poate fi unul sau mai multe din urmatoarele aspecte (si multe altele in afara de acestea): carente (adica lipsuri ) de anumite vitamine, lipsa de miscare, muzica respectiva si/sau volumul prea tare; vertij (ameteala).
Important este sa nu amplifici o astfel de stare, ci sa ajuti organismul sa iasa din ea.
Daca starea se repeta -fara sa o induci tu- atunci este nevoie de un control medical.
Cauta sa te alimentezi sanatos cu cruditati: fructe, legume si zarzavaturi. Acestea contin cele mai multe vitamine. De apa nu mai spun, ca trebuie sa bem suficienta, chiar daca nu simtim nevoia de a bea.
Citeste aceste articol: https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/de-ce-ametim-cand-ne-ridicam

| cristimihailov a răspuns:

Buna,
Nu este prea normal.
Daca s-a intamplat odata, poate e mai simplu sa o ignori. Daca se repeta, atunci e de mers la niste investigatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihoterapie și rugăciune!

| KR0NSTADT a răspuns:

Tocmai ai descoperit ațipirea. Felicitări.

| CristianaCrss a răspuns:

13. Serios, nevoie de somn? Dorm minim 10-11 ore ca să ma pot simți odihnita

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristianaCrss):

Atunci mergi la doctor el stie ce poti avea, nu stim noi.