| Mariacld a întrebat:

Buna, sunt speriata si am nevoie de părerile voastre in legătură cu ceva care mi s-a întâmplat acum câteva minutesad

Acum câteva minute visam ceva, dar nu era coșmar sau ceva, era pur si simplu un vis basic si la un moment dat m-am trezit, ce am simțit cred ca este inexplicabil, am început sa aud niște sunete ciudate, precum unui țiuit, inima imi bătea foarte tare, nu exagerez, auzeam si cred ca imi simțeam pulsul pana in cavitatea toracica si aveam corpul cumva amorțit dar simțeam niște chestii, cred ca palpitații e cuvântul potrivit a ceea ce simțeam, am închis repede ochii pentru ca am avut o tentativa sa ma mișc insa n-am putut si m-am speriat crezând ca am paralizie in somn si nu voiam sa vad demoni sau ceva, imediat după asta, nu mai mult de 15 secunde mi-am revenit, palpitațiile si tot ce v-am zis mai sus s-au oprit si m-am putut mișca. Am închis iar ochii ca sa adorm si ce credeți, am adormit dar m-am trezit exact din același motiv pentru care m-am trezit si prima oara, nu puteam nici sa vorbesc, parca ceva ma ținea si am, uitat sa zic, dar după ce mi-am revenit am avut asa o stare de moleseala si eram foarte confuza. E prima oara cand mi se intâmplă asa si mai ales consecutiv

Vreau sa știu ce ar putea fi, șterg de pe lista paralizia in somn pentru ca nu cred ca asa se manifesta, am mai avut si știu cum e, nici chestia aia cu "creierul a crezut ca mori si ti-a dat un impuls in tot corpul" nu prea cred ca a fost pentru ca si asta am mai avut si nu am avut senzațiile astea. Chiar sunt panicata in legătură cu ce ar putea fi, mi-e frica sa adorm ca poate iar mi se intâmplă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Visele nu semnifică nimic, toti avem cosmaruri asa ca stai linistita e un vis si atît, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, doar un cosmar si atat.
Chiar NU ti se intampla nimic de la asta.

Panica ti-o creezi tu singura, inutil, fiindca incerci sa iti induci frica si sters de la un amarat de cosmar.

| CosmiiiiinN a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ajuti deloc prin raspunsuri vagi si impertinente, daca nu stii sa raspunzi, mai bine nu o faci.

| Mariacld explică (pentru Violleta2022):

Nu era un vis.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariacld):

Ba da, era un vis care ti s-a parut foare real. ca de erai paralizata acum erai tu teapa, fiindca paralizia nu vine si plecaa din scnda in secunda, sau cand iti imaginezi doar.

| blackann a răspuns:

Esti paranoica doar.
si poate ai atacuri de panica in somn. atat.

| Lambruzau a răspuns:

Scoate mana de sub cap cand dormi!
Nu, nu sa nu ti amorteasca ci sa poti prinde demonii cu ambele maini, ca e mai multi, stii ce zic, da! Apoi ii legi cu fir de rafie ( ca e mai tare, gen) ii agati in tavan si incepi sa i gadili la talpi, asta e procedura basic
Doamne cate ti se pot intampla si tie mai fato!
Ahhhh si inca ceva dormi cu lumina aprinsa, castile pe urechi, sa ai si tv-ul dat la maxim, tamaie aprinsa tot timpul…sa scoata gum gros, sa nu te mai vada demonii sau fantome ce or fi ele ( da’ nu ne gandim la ele ca acolo-i alt basic 2.0

| Mariacld explică (pentru Lambruzau):

Ce baliverne, te poți documenta in legătură cu paralizia in somn. Sa dea domnul sa pățești si tu asta

| Lambruzau a răspuns (pentru Mariacld):

Cu mine vorbesti?…..ptiu ptiu pe codri si pe pustii!
Stai, stai ca trag la poarta stelara.
Si cand o sa cada corola peste tine o sa implantam basic 3.O

| CosmiiiiinN a răspuns:

Salut! In primul rand, stai linistita, nu e nimic grav. Sunt reactii normale, cand dormi se petrec mai multe reactii in corpul tau si ai avut ghinionul sa experimentezi paralizia in somn, fie ca vrei sau nu sa crezi asta. Starea de moleseala si faptul ca nu ai putut sa dormi sunt datorate muschilor care se relaxeaza la maxim. Legat de palpitatii, cand dormi, bataile inimii scad, alta reactie normala si probabil ai simtit schimbarea cand te-ai trezit sau ti le-ai indus singura datorita panicii.
Repet, cand dormi se petrec multe reactii in corpul tau, nu doar pui capul pe perna si te trezesti a doua zi. E posibil sa te fi documentate gresit despre paralizia in somn, de aceea iti recomand sa citesti https://doctorneurolog.md/index.php/med-advace/medical-advice/430-c1nd cand ai timp

| Mariacld explică (pentru CosmiiiiinN):

Am avut de cateva ori paralizie in somn si știu cum este. Ce mi s-a întâmplat aseară sunt singura ca n a fost paralizie in somn

| CosmiiiiinN a răspuns (pentru Mariacld):

Nu ai avut paralizie in somn de cateva ori, ai de fiecare data cand dormi, e o reactie normala care se petrece. Nu stiu ce alt raspuns ai vrea sa auzi si ce diagnostic ai vrea sa ti se puna, citeste link-ul pe care ti l-am lasat si nu te mai panica fara motivwinking