| RaceaLucia a întrebat:

Doctorii spun ca rezectia apicala la dinte nu doare dar eu cunosc 2 fete pe care le-a durut de ce oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

In mod normal nu doare, rezectia apicala; la mine a durat aproximativ 1 ora, cred ca mi-au facut ceva anestezie, dar pot sa spun ca nu am simtit mare lucru si acum imi pare bine ca nu am renuntat la dintele respectiv. Poate conteaza si cum lucreaza doctorul.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Rezectia apicala se face atunci cand un dinte este infectat la radacina, pentru a-l putea salva. Datorita infectiei (puroi), anestezia nu prea isi face efectul decat superficial, fapt pentru care se simte durerea.

| Ronnix a răspuns:

Acum depinde ce intelege fiecare prin cuvantul "durere"...

| yoio_5684 a răspuns:

Mergi la un doctor bun si nu vei avea probleme.