| scx a întrebat:

Doctorul mi-a recomandat sa iau midocalm 50mg de 3 ori pe zi pentru o problema musculara. Eu am acasa midocalm de 150mg are ceva daca il rupt in 2 si iau unu dimineata si unu seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este posibil sa iti dea reactii adverse, gramajul fiind prea mare.
Incearca totusi sa cumperi pastilele recomandate cu gramajul corespunzator.
In cel mai rau caz, poti taia pastila in 3 bucatele.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi trebuit să-ţi cumperi Mydocalm de 50 mg :)
Totuşi, se poate să rupi/tai în două un comprimat de 150 mg şi iei câte o jumătate, de 2 ori pe zi ( dimineaţa şi seara )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6992_24.11.06.pdf?anmPage=924&ID=18464

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

In nici un caz NU rupe pastila! Odata ca in general sunt pastile care nu se rup(doar cele efervescente), apoi nu poti imparti si substantele si compontele in mod egal.
Apoi tie ti-a fost recomandata forma pediatrica(pentru copii)
Eu zic totusi sa cumperi doza recomndata de medic.Sau intreaba medicul sau macar un farmacist!

| RobertMoon a răspuns:

Eu iti recomand sa iei 2 bucatele cum ai spus tu, sau sa iei 1 pastila pe zi dupa masa de pranz.