| pixeltinker a întrebat:

Doctorul mi-a spus că am tiroida autoimuna. De o perioada am slăbit foarte mult și mănânc des doar că nu mă ingras. Poate fi de la tiroida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crezi tu ca stim mai bine decat medicul? Daca acel medic la care ai fost nu te a convins ca este din cauza glandei tiroide, mergi la alt medic, si daca si acela la fel o sa i ti spuna atunci crede l daca doi i ti zic ca esti beat culca te, cu alte cuvinte daca doi medici ti au pus acelasi diagnostic inseamna ca asta ai si va trebuii sa i ei masuri, este bine ca nu te ai ingrasat ca multe persoane cu tiroida se ingrasă tu ai slabit. Esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Am cunoscut la spital pe cineva. Dimineața nu se putea ridica din pat, căci peste noapte tiroida consuma tot. Mânca 7 prăjituri dulci deodată, degeaba.

| mihai69 a răspuns:

Posibil.
Mergi la medic să îți prescrie Eutirox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de la tiroida.

| IceRope a răspuns:

Nu. E de la fumat.

| bookofknowledge a răspuns:

Https://www.medlife.ro/......-tratament
exista mai multe tiroide autoimune, cele mai cunoscute: tiroida Hashimoto, dar asta cauzeaza hipotiroidism(care inseamna scaderea metabolismului)
si Boala Basedow Graves cu hiperproductie de hormoni, ceea ce da o crestere a metabolismului. Deci mai mult ca sigur, daca nu este cauza principala, ajuta la dezvoltarea acestor simptome.
Mergi la medic sa vezi de cazul in care ai si alte probleme metabolice.

| Yordache_Samuel_1994 a răspuns:

Da, problemele tiroidiene, inclusiv tiroidita autoimuna, pot cauza scădere în greutate, chiar daca mănânci des. Hipotiroidismul, care se poate dezvolta in tiroidita autoimuna, poate încetini metabolismul și poate face mai dificilă pierderea în greutate. Este important să consulti medicul tău pentru a stabili cauza pierderii în greutate și pentru a începe un tratament adecvat. Este posibil sa fie necesar sa faci schimbari in dieta sau sa iei medicamente pentru a trata problema tiroidiana.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Yordache_Samuel_1994):

Nu prea merge asa, scaderea metabolismului, inseamna ca foloseste mai putine surse de energie, deci s ar ingrasa mai repede. Ceea ce face boala Hashimoto.
Problema este ca simptomele sunt mai mult spre Basedow Graves, in care sistemul imunitar produce anticorpi care stimuleaza tiroida, deci se duce spre hipertiroidism.

| sarajevo1992 a răspuns:

Este de la tiroida. Poate ar trebui sa îți consulți doctorul încă odată.