| anonim_4396 a întrebat:

Dragi colegi, am si eu o situatie care a devenit o mare problema zic eu. De pe la varsta de 12 - 13 ani ( acum am 24) cand am vreun necaz sau o situatie foarte neplacuta pun raul ala mare in fata, ma panichez si nici nu mai pot dormi, visez urat cateva zile, nu mai am chef de ras.
Problema este ca un ultima vreme persista si fara sa mai patesc ceva ma tot gandesc la niste necazuri mai vechi.
Cred ca se numeste stare de anxietate.

AVETI UN REMEDIU, O IDEE CE AS PUTEA FACE, CEVA EXERCITII SAU CUM SA NU MA MAI GANDESC? Cel mai rau e ca le-am spus parintilor si sunt foarte ingrjorati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gabicoo a raspuns bine si merita funda.
Activitatea fizica, responsabilitatea, sunt cele mai bune metode de a ne tine departe mintea si inima de la ganduri nesanatoase.
Trebuie sa ne punem teluri in viata; sa nu fie atat de inalte sa nu le putem atinge vreodata.
Si pe deasupra acestora, daca ne vom increde in Dumnezeu, daca vom nadajdui in El, atunci nu vom sti ce este tristetea, depresia sau alte ganduri si sentimente de felul acesta.
Fa-ti un obicei de a citi in fiecare dimineata cate un capitol din Biblie; si dupa 7 zile vom sta de vorba. Vei vedea ca preocuparile si interesele tale vor innobila mintea cu ganduri frumoase.

| gabicoo a răspuns:

Zeamă de hârleț.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Esti major și te poti descurca si singur. Părinții trebuie sa te stie Bine, sănătos atât fizic cat si mental.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ar trebui să faci terapie.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Ai nevoie sa discuti cu cineva despre ce s-a intamplat in trecut. Apeleaza la un psiholog sau la un prieten.