| spekeps44 a întrebat:

am 19 ani si o problema foarte urata. sufar de anxietate de vreo 2 ani jumate si simt ca imi afecteaza foarte urat viata. pe langa calmantele pe care le iau in fiecare seara in timpul zilei simt nu stiu ce fel de chestie in gat si ma panichez avand putin si intrand in atacuri de panica. in general nu prea ma gandesc la lucruri urate dar la un anumit numar de zile pur si simplu ma apuca si ma gandesc ca poate am cancer sau fac stop cardiac si plec panicat spre casa in timp ce sunt cu prietenii si prierd foarte mult din placerile tineretii. nu stiu ce sa fac sa scap de ele si sa fiu ca inainte fara nici un fel de grija.

1 răspuns:
| Adrian_Grasuţu_1995 a răspuns:

Tulburarile provocate de anxietate pot fi foarte grave, totusi durerea pe care tu o simti in gat poate reprezenta doar o durere de scurta durata..de la ceva rece..sau de la umflarea amigdalelor..singurul sfat pe care ti l-as putea da pentru a scapa de aceste momente de griji si panica este sa incerci sa nu te mai gandesti la asta..incearca sa vezi viata cu alti ochii..incearca niste exercitii mentale. yoga si meditatiile te pot ajuta..altceva nu-ti pot spune