| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Dragi mamici, tatici, la ce varstya i-a aparut primul dintisor copilului vostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdăneI a răspuns:

Buna seara,
Conform Atlasului de anatomie a omului- Frank H. Netter (editia 4), eruptia dintilor la copil are loc astfel:

Pe maxilarul superior : Incisiv central (8-10 luni)
Incisiv lateral (8-10luni)
Canin (16-20luni)
Molar 1 (15-21luni)
Molar 2 (20-24)

Pe maxilarul inferior: Incisiv central (6-9luni)
Incisiv lateral (15-21luni)
Canin (15-21luni)
Molar 1(15-21luni)
Molar2(20-24luni)
Aici aveti o imagine cu dintii pentru a stii sa ii identificati :https://www.doctoruldedinti.info/......-lapte.jpg

O seara placuta!

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru BogdăneI):

Am un bebe micut de 3 luni si 6 zile si am observat ca ii iese un dintisor de sus. E cam devreme penteu dintisori. Nu? Multumesc pentru raspuns.

5 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

La unii copii, apare mai repede, la altii mai tirziu. Dar, din experienta mamicilor, bunicelor, matusilor... cu cit apar mai repede, cu atit se strica mai repede. Asa ca, nu te agita.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru cevdet):

Ma agit ca am de ce, al meu are 3luni si 6 zile si ii iese un dintisor. Multumesc de raspuns.

| cevdet a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

A, eu am crezut invers, ca e mai mare si nu ies dintii. In acest caz, da, e cam devreme. Uite pentru tine: http://www.romedic.ro/dentitia-la-copil-normal-si-patologic sau: https://www.mamica.ro/eruptia-dentara/
Multa sanatate copilului si sa ai bucurii cu el!

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru cevdet):

Multumesc frumos, si tu daca ai daca nu cand oi avea.