| Celdrept a întrebat:

Dragilor ce sa fac am stat la o pensiune și cred că am fost mușcat de ploșnițe că mă mănâncă pielea rău câteodată și îmi apar pete roșii pe corp cu mici umflături,adica le atingere se simte ca o galma! Eu nu am haine decât cele de pe mine,cineva mi-a zis că cel mai sigur sa nu ajungă în casă ploșnițele e sa arunc hainele,eu mă gândeam să le pun direct in mașină de spălat cum ajung acasa fara să mă așez pe vreun scaun sau pat și apoi după ce le pun la spălat sa fac dus! E singura metoda sigura sa arunc la gunoi toate hainele de pe mine sa nu ajungă în patul meu ploșnițele? Nu mai are rost sa le pun la spălat? Daca e așa înseamnă că trebuie să le arunc la gunoi hainele ce le port acum și ciorapii și adidașii nu? Și șapca?
Speram sa nu fie mușcături de ploșnițe dar câțiva useri mi-a zis că ar fi ploșnițe! E ciudat că cealaltă persoană nu are nici o problema,mâncărime,nu ia apărut nimic pe corp, doar mie sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E singura metoda sigura sa arunc la gunoi toate hainele de pe mine sa nu ajungă în patul meu ploșnițele? Nu.
Nu te lua după useri, ce zic ei. Mai ales că au apărut bubele doar la tine.

| Celdrept explică (pentru sadrian46):

Doar la mine au apărut desigur! Eu sunt acum la acea pensiune și nu am decât hainele pe mine nu am adus alte haine cu mine decât cele de pe mine și șapca! Ce îmi recomandați sa fac mister adrian? Le pot pune direct in mașină când ajung acasă? La care grade sa le spăl? Dar chestia e că nu pot pune și adidașii, așa că adidașii trebuie sa ii las in afara casei și apoi să îi pun la spălat și pe ei! La care grade sa spăl adidașii și hainele, șapca? Sau ce alte metode știți să nu duc cu mine ploșnițele in casa in afara de a le pune în mașină de spălat direct cum ajung?

| sadrian46 a răspuns (pentru Celdrept):

Doar la mine au apărut desigur! Dacă au apărut doar la tine, nu sunt ploșnițe, este boala ta de piele sau o alergie.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic.Plosnitele ar trebui sa se vada.Esti sigur/a ca nu ai dezvoltat alergie la un tip de mancare sau nu te-a intepat vreo insecta care ti-a provocat alergie?

Daca sunt plosnite, hainele se pun in saci de gunoi, fiecare separata, apoi bagate la congelator timp de 5 zile.Iti poti cumpara pe moment alte haine.Nu poti sti unde se ascund acei paraziti, iar daca intra in bagaj si apoi ii scapi in toata casa, faptul ca ti s-a sugerat sa arunci o mana de haine e ultima problema.

| Celdrept explică (pentru dullcat):

Ele nu apar doar noaptea ploșnițele când dormi? Le poți vedea și seara?

| Celdrept explică (pentru dullcat):

Le-am pus la spălat și în cele din urmă le-am scos din mașină și le-am băgat într-o plasă și le-am aruncat la gunoi și adidașii la fel. Sper sa scap deși sunt slabe șanse! Am probleme serioase cu anxietatea și insomnia acum o sa creasca de 100 de ori!

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Le poti vedea pe salteaua alba, pe la cadrul patului si alte imbinari.Pai de ce le-ai mai spalat daca aveai de gand sa le arunci?

| Celdrept explică (pentru dullcat):

Sa nu existe nici un risc, dar am un feeling că le am deja și acasă că le-am luat cu mine ca mi-a apărut o o noua mâncărime pe degetul mare de la mana dreaptă acolo până azi nu aveam nimic. Acum nu știu dacă o să se vadă dacă nu mai ce am ajuns aseară acasă sunt pui ma gândesc nu cred că am "transportat" ploșnițe decât pui sau naiba știe că au parca 5 stadii dar am un feeling rău că le am deja în casa și că voi avea invazie și nu o sa mai scap de ele și o să am numai nopți albe și că evident anxietatea se va agrava, deja numai la asta mă gândesc nu aveam eu deja o serie de probleme asta mai lipsea. Numai daca aveam in par le puteam lua sau poate se pun și pe firele de par de pe corp, eu am făcut baie imediat cum am pus hainele in mașina de spălat dar degeaba nu cred că am scăpat, cred că poate numai noaptea când dorm le pot vedea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea încerca sa cumperi un spray anti pleoșnite sau să dai cu alcool sanitar pe unde crezi că acestea ar putea fi, ai putea să verifici la farmacie dacă mușcăturile tale sunt într-adevăr de pleoșniță și să încerci să speli hainele sau să le arunci. Te poți informa mai mult pe internet despre asta, sigur vei găsi articole relevante pe subiect.

| DorinaK a răspuns:

Te dezbraci gol in fata casei, pui hainele intr-un sac de plastic si le bagi direct la spalat.

| Celdrept explică (pentru DorinaK):

Le-am aruncat