| Maria_Stefania_1999 a întrebat:

Dupa aplicarea unui aparat dentar fix ce nu trebuie sa mananci sau cand til pune te doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Alimente trebuie sa evite:
Aparatul dentar este fixat pe dinti cu adezivi speciali care permit indepartare lui de pe dinti fara sa strice smaltul. De aceea trebuie sa evitati alimentele dure ex. alunele, painea prajita sau lipicioase ex. caramelele.
• Trebuie sa evitati cariile dentare si bolile gingivale salandu-va bine pe dinti.

Este normal sa simtiti un usor disconfort in primele zile cand purtati aparatul.
Suprafetele netede ale aparatului nu va va produce rani la nivelul mucoasei bucale; insa veti simti presiune iar acesta este un lucru bun – inseamna ca aparatul dentar functioneaza.

Nu, nu doare.

| BogdanLuca a răspuns:

Nu doare deloc. Nu ai voie seminte si guma de metstecat.
. Bafta!