| Radux a întrebat:

Dupa cat timp daca fumezi sau dupa cate tigari devii dependent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Depinde cit de mangusta esti. Daca deja ai psihicul terminat cu cola, zahar, emisiuni TV de doi lei si alte dependinte, e mult mai usor sa o musti si pe asta. Eu am fumat vreo 2-3 pachete, probabil, plus ceva narghilea la 2-3 ocazii si niciodata nu mi-am pus problema dupa sa imi caut sa consum din nou. Problema e ca acum, tigarile contin din ce in ce mai putin tutun si foarte multe chimicale, tocmai pentru a amplifica instalarea dependentei. Daca vrei sa faci o treaba, cumpara tutun de la tara cit mai curat (e semi-ilegala treaba asta, fiindca nu se poate cultiva tutun de capul tau, se face doar prin contract cu procesatorii si folosind semintele lor - modificate genetic, desigur) si ruleaza-ti singur tigarile. Daca nu, presteaza narghilea sau fugi pina la Amsterdam si baga o iarba, toate solutiile astea sint CU MULT mai putin nocive decit mizeriile astea aflate pe piata, nu conteaza ca se cheama Kent, Plugarul sau Parliament (sau ce nenorocite de marci or mai fi).

8 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

De obicei dupa prima

Eu zic sa nu incerci

| anonimg a răspuns:

Devii dependent de la prima ţigare.
Nu trebuie să ajungi să fii internat ca să te numeşti dependent; cei mai mulţi bolnavi se găsesc în afara spitalului. Orice plăcere nesănătoasă pe numeşte viciu. Orice viciu duce la degradare fizică, mintală şi morală.
Când vrei să te laşi de un obicei dăunător şi îţi este greu, deja poţi să ştii că eşti prins de acel viciu. Numai cu eforturi stăruitoare (printre care şi o motivaţie puternică, depărtarea completă de anturaj) poate un om să scape de viciu. Singura metodă sănătoasă din toate punctele de vedere este cunoştinţa că Dumnezeu te iubeşte, că eşti lucrarea mâinilor Lui, şi nu numai că te poate ajuta dându-ţi repulsie faţă de plăcerea aceea nesănătoasă, dar şi că doreşte să te ajute şi că este gata să îţi vină în ajutor dacă apelezi la El.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Da, sigur, dumnezeu te iubeste, dar are nevoie de banii tai, iar daca nu crezi in el, vei arde in iad.
Erata: Trebuia sa scriu "dependente" si nu "dependinte". Ce e drept si spellchecku' asta automat de la TPU e de o imbecilitate crasa...

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

"Banii tai"? Greşit. Sunt banii Lui.
Munca ta? Greşit. Este puterea Lui.
Trupul tău? Mintea ta? Pâinea care o ai pe masă -toate acestea îţi aparţin ţie? Greşit. Totul este al Lui.
Cu siguranţă nu ai nici un motiv de mulţumire. Poate doar când El va retrage binecuvântările de la tine.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca ai nevoie de tratament. Urgent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei avea cancer.Scrie pe cutii ca dauneaza grav sanatatea.Nu mai fuma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De la prima tigara devii dependent, lasa-te de tigari, nu-ti pune sanatatea in pericol!
Te pup!

| Maestrul001 a răspuns:

De obicei daca ai apucat sa fumezi o tigare o sa o vrei si pe a 2 apoi pe a 3 si tot asa

Funda?