| rflower a întrebat:

Eu sunt nefumatoare, dar prietenul meu e fumator si nu il pot convinge sa se lase. In acelasi timp, el nu ar vrea ca eu sa fumez. As vrea sa fumez vreo 2-3 tigari in fata lui, doar ca sa ii fac in ciuda si sa se supere un pic pe mine. Acum, am urmatoarele intrebari. Cat de naspa e cand fumezi prima data? Mi se poate intampla ceva rau? Cat dureaza pana devii dependent? Orice alt lucru de care ar trebui sa tin cont?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chimied a răspuns:

La inceput te vei "ineca" cu fumul, e destul de naşpa cand fumezi primele ţigari, dar cu timpul organismul se va obişnuii. Ceva rau nu cred ca vei paţii, posibil sa ametesti din cauza nicotinei.Iar despre depentenţa ce sa spun? Nu devii depententa din prima ţigare nici primul pachet, va trebuii să fumezi mult si zilnic. Daca chiar vrei să fumezi cateva tigari bea un pahar cu apă după. Ceau!

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Aha, deci vrei sa fii proasta cu tot dinadinsul. misto. mai bine ramai gravida cu el, este mai la moda decat fumatul si nu afecteaza sanatatea

| Elena9328 a răspuns:

Depedent devi dupa 5-10 tigari si nu o sa il poti face pe prietenul tau sa se lase nu i fa in ciuda vezi de treaba ta poti doar sa ii explici cauzele daca mai fumeaza daca nu intelege lasa l sa fumeze o sa vada mai tarziu ce se va intmapla. Parerea mea este sa nu fumezi.

| Hαppiηеss a răspuns:

Mi se pare o imaturitate sa te apuci de fumat ca sa ii faci lui in ciuda.
Este vorba de sanatatea ta.
Daca el vrea sa fumeze este alegerea lui, nu ii poti impune tu ce sa faca cum de altfel nici el nu iti poate impune tie ce sa faci.
Fiecare om are viciile lui.
Parerea mea este sa nu faci chestia asta pentru ca nu rezolvi nimic.