| AutumnDay a întrebat:

Dupa cat timp de la incetarea tratamentului cu Sotret/Roaccutane ar fi in siguranta, fara riscul unor malformatii - sa ramai insarcinata?
A trebuit sa iau 2 luni, 30mg/zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

2 cicluri menstruale complete. Felicitari pentru decizie!

| AutumnDay explică (pentru Infraverde):

Multumesc pentru. raspunsul tau, Infraverde.
Adevarul este ca imi este foarte teama sa mai continui tratamentul, teama ca nu cumva efectul teratogen sa se mentina mai mult timp. In principiu, as vrea sa astept pana la sfarsitul anului acesta in ceea ce priveste incercarea de a ramane insarcinata, ca sa fiu sigura.

| Infraverde a răspuns (pentru AutumnDay):

Ingredientul activ din accutane e solubil in apa, deci dispare complet din organism destul de repede. Nu ai de ce sa iti faci griji. Insa daca vrei sa mai astepti putin ca sa fii linistita, cu atat mai bine. Ai grija de tine si sarcina usoara!

| OnuOnulică a răspuns:

Indicat e să apelezi la medic să-ți spună cu exactitate.

| Andreea0109 a răspuns:

Eu stiam de 1 an. Stiam ca dupa 1 an poti sa ramai insarcinata pentru a nu se naste bebelusul cu probleme.
Este doar ce stiu eu.