| anonim_4396 a întrebat:

Am niste intrebari despre medicamentul Sotret! Fac tratament cu el de 2 luni luam 20/mg pe zi, iar acum d-na doctor a spus sa mai iau o luna si gata dar doar 10 mg/zi poate agrava acneea acest lucru? Se pot vedea efecte ale tratamentului si dupa ce il opresc? Si inca ceva de la sotret mi-au iesit foarte multe puncte albe de grasime pe fata cum fac sa scap de ele sau se duc odata cu incetarea tratamentului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că "d-na doctor" este dermatolog, NU medicul de familie :)

În caz contrar, recomandările acesteia sunt "apă de ploaie" :(

Apoi, DEPINDE şi de modul în care "reacţionează" organismul la tratament...

Oricum, eu ţi-aş fi recomandat să iei Roaccutane în loc de Sotret, chiar dacă au aceeaşi substanţă activă : primele sunt germane, iar cele luate de tine sunt româneşti...

De obicei, tratamentul se face 4-6 luni, FĂRĂ să fie reluat.
Deci, ar fi un "minim" de 4 luni - pentru rezultate optime!

Totuşi, având în vedere că ţi-au ieşit acele "puncte albe de grasime pe fata", NU se justifică reducerea dozei zilnice :(

Vezi mai multe detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5123_01.02.05.pdf?anmPage=1263&ID=25256

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_7449_20.12.06.pdf?anmPage=1353&ID=27043

Toate cele bune.

| XxAnonimuXx a răspuns:

Mai bine termina-l nu-l opri ca dupa trebuie sa-l iei de la capat.Si da se vad efectele medicamentului! Sanatate

| anonim_4396 explică (pentru XxAnonimuXx):

Pai d-na doctor zice cam atat sa iau....Cam cat timp trebuie luat?