| AutumnDay a întrebat:

Medicul mi-a indicat sa iau o luna Sotret, posibil chiar doua (imi va spune peste o saptamana cand termin cele 30pastilute si merg la control).
In viitorul apropiat imi doresc sa raman insarcinata. Am luat pana acum 2 ani si putin Diane35 si in prezent iau Logest. Cat timp ar fi indicat sa astept pana sa raman insarcinata pentru a nu exista probleme in privinta posibilelor malformatii, asta in cazul in care as lua doua luni Sotret? Dar in cazul in care imi va spune ca nu e nevoie sa iau si a doua luna si raman cu o singura luna de Sotret?
O sa il intreb si pe dansul, evident, insa as vrea sa ascult mai multe pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mitza1234 a răspuns:

In aceeasi situatie se afla si prietena mea, decat ca ei ii merge bine cu yasmin. Sfaturile de aici sint inutile, noi o sa consultam un medic specialist. Zic noi pentru ca o sustin intr-u totul. Te sfatuiesc cu tarie, sa consulti si tu un medic.

| AutumnDay explică (pentru mitza1234):

Si prietena ta ia Sotret? De cat timp si pentru cat timp urmeaza sa ia?
Eu oricum, daca iau doua luni, sa zicem, am de gand sa mai iau minim 3 luni anticonceptionale dupa ce inchei tratamentul cu Sotret, pentru a-mi rezolva mici probleme la stomatolog pentru ca in sarcina nu prea e permis totul+analize uzuale, controale ginecologice uzuale si abia apoi si alte teste necesare inainte de sarcina.

| mitza1234 a răspuns (pentru AutumnDay):

A incercar si ea cu diane sau parca asa se numea, dar nu i-a mers, asa ca de vreo 2-3 ani ia numai yasmin. Si pentru a face tratament sa ramana insarcinata, trebuie sa nu mai ia niciun anticonceptional 3 luni, iar dupa sa inceapa tratamentul care poate dura de la cateva luni pana la 1 an. Urmeaza sa isi faca toate analizele si sa isi rezolve micile probleme pe partea stomatologica. O sa urmeze indeaproape sfaturile medicului.